Břidličná hora


Vernířovice

 Nachází na hlavní hřebenové trase vedoucí ze sedla Skřítek na Ovčárnu a dále na Praděd, ve vzdálenosti cca 4,5 km od sedla Skřítek.

Z Břidličné hory je úžasný výhled, západním směrem se nabízí fascinující pohled do strmého údolí řeky Merty a na Rychlebské Hory a Kralický Sněžník.

Po temeni hory vede červená turistická značka, hlavní hřebenová trasa ze sedla Skřítek na Jelení studánku. Trasa se vyhýbá vrcholu, který je z důvodu ochrany přírody turisticky nepřístupný. Po severních úbočích hory vede žlutá turistická značka spojující Jelení studánku s Vernířovicemi.

Pro vrchol jsou charakteristické četné tvary mrazového zvětrávání vzniklé v extrémně chladném klimatu dob ledových - kamenné proudy, kamenná moře, mrazové sruby.

Z rostlinstva je možné ve vrcholových partiích hřebene spatřit nenápadnou dřevinu - jalovec obecný nízký. Tento ohrožený druh je dnes však silně utlačován rozrůstající se nepůvodní klečí a postupně z Jeseníků mizí.

Fauna je zde zastoupena především motýli a ptáky.
V roce 2006 zde bylo zaznamenáno celkem 187 druhů motýlů. Typickým druhem holí nad hranicí lesa je okáč horský, z dalších nápadných motýlů zde létají bělásek řeřichový, babočka bodláková, babočka admirál nebo babočka paví oko.
Při průzkumu v roce 2006 bylo v oblasti Břidličné zaznamenáno 53 druhů ptáků, k nejvzácnějším patří linduška horská a sokol stěhovavý.
 

 

Zavřít

Víte že


  • V březnu 2008 byla vyhlášena přírodní rezervace Břidličná. Důvodem je ochrana výjimečných skalních a zemních útvarů, zachovaných lesních společenstev a řady vzácných a chráněných rostlin a živočichů.