Jánský Vrch


Nacházíte se:
Javorník

Jedna z největších sbírek dýmek v ČR, speciální kostýmované prohlídky pro děti, dobrodružný Pohádkový park, nádherné interiéry s původními prvky - tím se chlubí majestátní zámek v Javorníku.

Načervenalá fasáda zámku Jánský Vrch na skalnatém kopci nad městem  Javorník se nachází na strategickém místě se širokým výhledem do okolí. Jeho základy pocházejí z hradu, který i s okolním panstvím patřil od poloviny 14. století biskupství se sídlem ve Vratislavi (Wroclaw). Na přelomu 15. a 16. století prošel hrad gotickou přestavbou gotickou podobu a v této době byl také přejmenovaný na Jánský Vrch.

Barokní zámek se ze stavby stal v průběhu 18. století. Svá nejlepší léta tady prožil hudební skladatel Karel Ditters z Dittersdorfu (ten byl ve své době známější než W.A. Mozart) a díky němu se na Jánském Vrchu setkávali hudebníci z celého tehdejšího Slezska. 

Návštěvníci si mohou vybrat z několika prohlídkových okruhů. První vede po reprezentačních komnatách se zachovaným vybavením z 19. století a představuje kapli s cennými plastikami a obrazy, unikátní 200 let staré záclony nebo jednu z největších sbírek dýmek v Česku. Druhý okruh provádí zájemce po hospodářských prostorách zámku a předvádí, jak bydlelo služebnictvo a správce a jak se na Jánském Vrchu vařilo či pralo. Dále je turistům zpřístupněna půda, a na třetím patře zámku, v bývalých hostinských pokojích se každý rok koná výstava zaměřena především na dětské návštěvníky.

Dodnes je zde patrná stopa někdejšího hudebního věhlasu místa, každoročně se v Javorníku koná Festival Karla Ditterse z Dittersdorfu i Zámecké kulturní léto, kdy hudbevníci živě hrají přímo během prohlídek Jánského Vrchu.

 

 

Ostatní aktivity

prohlídka, průvodcovství, stálá expozice, výstava

Turistické informace


Národní kulturní památka
Státní zámek Jánský Vrch
790 70 Javorník

Víte že


  • Pravidelně se na zámku konají velikonočně a vánočně laděné prohlídky, a velkou popularitu si získaly i strašidelné a pohádkové prohlídky, které se konají každý rok v září
  • Během letní sezony jsou pro děti připraveny kostýmované prohlídky - v dobovém kostýmu se předvede nejen průvodce - děti mají možnost absolvovat prohlídku plnou her, hádanek, a pohádek ve vypůjčeném kostýmu princezny nebo rytíře.