Městské muzeum Javorník


Nacházíte se:
Javorník

Bohatými dějinami, ale i dneškem Javornicka provází muzeum, jehož část je věnovaná významnému skladateli Karlu Dittersovi z Dittersdorfu.

Se sbíráním nálezů a historických předmětů začali obyvatelé Javorníka už počátkem 20. století a v roce 1902 si zřídili první expozici historie města, tehdy umístěnou ve skleněných vitrínách v zasedací místnosti radnice. Poté byly sbírky přemístěné do budovy dnešního Hasičského domu, ta ovšem utrpěla značné šrámy během II. světové války a dobové předměty se tak musely stěhovat na zámek Jánský Vrch. Až v roce 1994 se podařilo obnovit muzejní expozice v přízemí historického městského domu, v němž v 18. století pobýval významný hudební skladatel své doby Karl Ditters z Dittersdorfu. V těchto prostorách muzeum sídlilo do roku 2007 a od té doby je součástí Městského kulturního domu v Javorníku.

Městské muzeum Javorník dnes nabízí procházku nejstaršími i novodobými dějinami Javornicka, o nichž vypráví desítky vystavených originálních předmětů. Návštěvníci si prohlédnou selskou světničku, ševcovskou dílnu i historickou javornickou lékárnu včetně původního vybavení. Pozornost zaslouží také sbírka minerálů z celého světa nebo výstavka obrázků malovaných na skle. Jedna z expozic je věnovaná také životu a dílu Karla Ditterse z Dittersdorfu.

Ostatní aktivity

stálá expozice, výstava

Turistické informace


Městské kulturní středisko Javorník
Nádražní 160
790 70, Javorník
Provozní doba

Říjen - duben:
Pondělí - pátek 8.00 - 15.30
Květen - září:
Pondělí - pátek 8.00 - 16.30
Sobota 11.00 -17.00

Telefonicky je možné domluvit návštěvu i mimo otvírací dobu.