Muzeum Olomoucké pevnosti


Nacházíte se:
Olomouc

Muzeum olomoucké pevnosti najdeme v budově prachárny v areálu Korunní pevnůstky blízko historického centra Olomouce. V tom samém areálu můžete také navštívit interaktivní science centrum - Pevnost Poznání.

Samotná expozice je umístěna v budově tzv. prachárny, která byla vybudována v roce 1758 jako jeden ze čtyř objektů Korunní pevnůstky a patřila ke čtyřem válečným prachárnám umístěným v bastionech uvnitř barokní Olomoucké pevnosti. Byla postavena a zařízena tak, aby splňovala maximálně možné bezpečnostní požadavky na uskladnění nebezpečných trhavin. Svému účelu sloužila velmi dobře, proto nebyla později ani výrazněji architektonicky upravována. 

Během prohlídky se návštěvníci seznámí s výstavbou olomoucké pevnosti, o tom, jak vypadala v době svého fungování i o dochovaných vojenských objektech ve Olomouci a okolí. Dále jsou zde, mimo jiné, fotografie, nákresy vojenských map (na jedné z map je dokonce i podpis samotné císařovny Marie Terezie) i archeologické nálezy.

V prvním patře je pak vystaven sádrový model Olomouce jako pevnosti z poloviny 18. století, vytvořený akademickým sochařem Jiřím Žlebkem.

Samotný objekt válečné prachárny je unikátem na území České republiky.

Turistické informace


Areál Korunní pevnůstky
Třída 17. listopadu 7
779 00 Olomouc