Šternberský klášter


Nacházíte se:

Klášter pochází z 18. století. Na výzdobě klášterních budov se podíleli vynikající umělci moravského baroka - malíř Jan Kryštof Handke, sochaři Filip Sattler a Jan Kammereith.

Barokní přestavba kláštera byla završena novostavbou klášterního a farního kostela Zvěstování Panny Marie na místě zbořeného, původně gotického kostela v letech 1775-1783.

Stavbu podle projektu brněnského architekta Františka Antonína Grimma provedl stavitel Václav Thalherr. Na výzdobě kostela se podíleli sochaři Jan Michael Scherhauf, Ondřej Schweigel a Václav Prchal, fresky v interiéru namaloval prostějovský malíř František Antonín Sebastini, obraz na hlavním oltáři je dílem Antonína Lublinského a obrazy bočních oltářů vytvořili Josef Winterhalter a Leopold Kupelweiser.

Turistické informace


785 01 Šternberk

Víte že


  • Po předchozí domluvě je možno absolvovat prohlídku, která zahrnuje expozici o historii města Šternberk a kláštera, klášterní sklepy, historické sály, obrazárnu barokních malířů i výstavy současných autorů. Exkurzi zpestřují živé hudební ukázky a především pak hra na varhany.