Zámek Úsov


Nacházíte se:
Úsov
Se slevovou kartou zdarma

Úsov je jedním z nejstarších dochovaných severomoravských šlechtických sídel, je postaven ve stylu francouzského kastelu.

Původní hrad pravděpodobně vznikal již kolem poloviny 13. století, první zmínka o něm spadá do roku 1260. Do roku 1487 hradní palác přestavěli páni z Vlašimi, dílčí úpravy potom prováděli páni z Boskovic a od 17. století Lichtenštejnové, kterým zámek patřil až do roku 1945.

Za švédské okupace roku 1643 utrpěl značné škody, jejichž odstraňování vyvrcholilo koncem 17. století za knížete Jana Adama z Lichtenštejna. Ten nechal zbudovat třípatrový palác s monumentálním schodištěm podle projektu italského architekta Domenica Martinelliho, a část hradu tak dostala zámecký charakter.

Zámecké lovecko-lesnické muzeum, založené roku 1898, je samo o sobě ojedinělou sbírkou tohoto druhu v celé střední Evropě. Prohlédnout si v něm můžete přibližně deset tisíc exponátů od vycpanin exotických i našich zvířat přes minerály, paroží a hmyz až po modely lesních staveb, lovecké a kuriózní pytlácké zbraně. Zvířecí trofeje z cizích revírů pocházejí z výprav Lichtenštejnů nejen po Evropě, ale i Asii, Americe a Africe.

Na zámku ocení milovníci umění expozici obrazů akademického malíře Lubomíra Bartoše, rodáka z nedaleké Klopiny. Zajímavá je rovněž expozice Hádanky pánů z Vlašimi - interaktivní expozice pro děti s řadou záludných otázek a nelehkých úkolů. Na Úsově se konají například tradiční jarmarky historických řemesel a akce s pohádkovými bytostmi, těšící se velké oblibě dětí. Rovněž je zde k dispozici zookoutek pro děti a posezení na nádvoří zámku s občerstvením.

Turistické informace


Zámecká 1
789 73 Úsov
Provozní doba
duben; úterý-neděle; 09:00 - 16:30
květen, červen; úterý-neděle; 09:00 - 18:00
červenec, srpen; úterý-neděle; 09:30 - 19:00
září, říjen; úterý-neděle; 09:00 - 16:30
Vstupné

Plné 90 Kč | Snížené 45 Kč