Jantarová stezka - Turistický informační portál Olomouckého kraje

Jantarová stezka


Nacházíte se:
Haná,Olomouc,Moravská Brána
Zavřít
Jantarová cyklostezka patří k oblíbeným dálkovým cyklotrasám, která spojuje severní Evropu s Jaderským mořem. Patří do evropské sítě cyklotras, kde je označována jako Euro Velo 9.
Zavřít

Stezka začíná v polském Gdaňsku, odkud pokračuje přes celé území Polska přes Českou republiku, Rakousko a část Slovinska až do chorvatské Puly. Její celková délka činí 1 930 km.  Územím Olomouckého kraje prochází cca 121 km této stezky a je zde značena pod č. 5. 

Trasa: Hustopeče nad Bečvou - Teplice nad Bečvou - Lipník nad Bečvou – Přerov – Tršice – Velká Bystřice – Olomouc – Bystročice – Prostějov – Plumlov – Repechy - Niva  

Poklady Moravské brány

Moravská brána se rozprostírá podél řek Odry a Bečvy a táhne se až k Přerovu.  Výraznou dominantou území je bezesporu majestátní hrad Helfštýn, ale najdete zde i další skvosty: Hranickou propast, která je nejhlubší zatopenou propastí na světě a unikátní Zbrašovské aragonitové jeskyně. Relaxaci si můžete dopřát v lázních Teplice nad Bečvou.  

Malebná Haná

Od Přerova se před vámi již otevře úrodná Haná, typická svou gastronomií a folklorem. Ve Velké Bystřici si můžete dopřát oboje: v Pivovaru Tvarg ochutnáte výtečné pivo a Tvargle (olomoucké tvarůžky) a navštívit můžete i spoustu folkorních akcí. A pak vás již přivítá Olomouc, barokní perla Moravy se spoustou pamětihodností včetně památky UNESCO.  Z Olomouce zamíříte do  Prostějova a odtud do Plumlova kolem Plumlovské přehrady a zámku.

Kopečky Drahanské vrchoviny

Za Plumlovem si dáte trochu do těla, čeká vás Drahanská vrcvhovina a přejezd přes Vojenský úval Březina - zde je třeba respektovat, že vojenský prostor je zpřístupněn jen dočasně: pá15.00 - 22:00 a so, ne, sv 6:00 - 22:00. Jantarová stezka opustí Olomoucký kraj kousek za obcí Niva, kde dál pokračuje do Jihomoravského kraje.

Pohed do historie Jantarové stezky

Jantarová stezka patřila v minulosti k významným obchodním cestám.  Své jméno získal díky tomu, že po ní kupci přepravovali tisíce kilogramů vzácného jantaru. Z pobaltských oblastí, byl jantar po těchto obchodních trasách přepravován dále na jih do civilizačních center kolem Středozemního moře. Po stejných stezkách byly z oblasti Alp směrem na sever (na Moravu a do Čech) distribuovány také sůl a měď. 

 

Cyklotipy

Jantarová stezka se v Olomouci kříží s další dálkovou cyklotrasou se 4. Moravskou stezkou. 

Na území Moravské brány je Jantarová stezka mnohdy vedena souběžně s Cyklostezkou Bečva.

Milovníkům trailů doporučujeme Hanácké stezky u Plumlovské přehrady.

 

 

Informace o trase


Typ trasy:
cyklotrasa
Obtížnost:
střední
Provoz:
celoroční
Délka trasy:
121 km
Celkové stoupání:
572 m
Celkové klesání:
257 m
Nejvyšší bod:
609 m. n. m.
Nejnižší bod:
209 m. n. m.

Výškový profil