Turistické informační centrum Lipník nad Bečvou


You are here:
Provozní doba

Od 1. října do 30. dubna: po-st 9:00-12:00 - 12:30-17:00| čt 9:00-12:00 - 12:30-14:30| pá 9:00-12:00 - 12:30 - 17:00

Od 1. května do 30. září: po-pá 8:00 - 17:00 | so- ne 8:00 - 16:00

ZRUŠENÍ VÁNOČNÍHO PROGRAMU V LIPNÍKU NAD BEČVOU

Aktuální nepříznivý vývoj koronavirové pandemie přiměl město Lipník nad Bečvou nepořádat až do odvolání všechny plánované kulturní a společenské akce – slavnostní rozsvěcení vánočního stromu na náměstí, vánoční jarmark s ohňostrojem, vánoční koncert i pravidelné rozsvěcení adventních svící atd.. K tomuto rozhodnutí dospělo vedení města po jednání Krizového štábu ORP Lipník nad Bečvou, na kterém byla projednána současná vážná epidemiologická situace. Děkujeme všem občanům za pochopení a prosíme o dodržování stanovených mimořádných opatření. 

KNIHOVNA VYHRÁLA 1. MÍSTO V PROJEKTU ODLOŽ MOBIL V KNIHOVNĚ

Díky čtenářům a ostatním podporovatelům vyhrála Městká knihovna Lipník nad Bečvou 1. místo v projektu Odlož mobil v knihovně v kategorii měst nad 6000 obyvatel. Zároveň také nasbírala nejvíce starých mobilních telefonů v Olomouckém kraji.

V pondělí 15. 11. se uskutečnilo slavnostní předání výherního certifikátu v hodnotě 10. 000 Kč v krásné nové knihovně v Jindřichově. Knihovna za tyto peníze objedná pro své čtenáře nové knihy!

Gratulujeme výhercům, kteří byli vylosováni ze všech sesbíraných telefonů označených kontaktními údaji: https://www.odlozmobil.cz/olomoucky-kraj/

Článek na oficiálním webu projektu Odlož mobil v knihovně zde

Reportáž z předávání cen zde

 

100. VÝROČÍ POSÁDKY LIPNÍK NAD BEČVOU

Vojenská posádka v Lipníku nad Bečvou se může pyšnit bohatou tradicí a historií, a to již 100 let. O zřízení jejího stálého sídla bylo rozhodnuto v roce 1921.
V rámci oslav se uskuteční ve čtvrtek 9. září slavnostní nástup na náměstí TGM, zájemci mohou nahlédnout do kasáren v rámci dne otevřených dveří, ve výstavním sále Domeček bude slavnostní vernisáží zahájena výstava 100 let posádkového města Lipník nad Bečvou a večer v KD ECHO vystoupí VUS Ondráš.

SVATOJAKUBSKÉ HODY 2021

Letošní Svatojakubské hody nabízí pestrý kulturní program pro všechny generace.  V pátek 23. 7. v 17 hodin v KD ECHO přiveze nezávislá divadelní scéna „Sem Tam Fór“ pohádku pro děti O Honzovi. Sobotní dopoledne v zámeckém parku zpříjemní přerovská blues-soulová skupina Mothers Follow Chairs. Na své si přijdou milovníci jazzu, soulu, rocku a charismatického hlasu zpěvačky Petry Polákové-Uvírové. Kapela vystoupí u kavárny Konírna, návštěvníci tak budou mít možnost si k poslechu dopřát šálek lahodné kávy, míchané koktejly nebo domácí limonády. V podvečer od 19 hodin rozezvučí náměstí T. G. Masaryka přerovská poprocková kapela Kowall Company a od 20 hodin lipenský rapper LaFre s doprovodem DJ Marthyho. O nedělní pohodu se od 15 hodin na náměstí T. G. Masaryka postará Petr Stojan Quartet. Hodový program zakončí svým vystoupením v 17 hodin Martin Chodúr s kapelou MACH. Věříme, že si každý návštěvník najde svůj oblíbený žánr. Akce byla podpořena z dotačního programu Olomouckého kraje, pořádá ji Středisko volného času ve spolupráci s městem.   

MISTROVSTVÍ ČESKÉ REPUBLIKY V KOLOBĚHU V LIPNÍKU NAD BEČVOU

 Ve dnech 6. 8. - 8. 8. 2021 proběhne již druhý ročník koloběžkového závodu LIPENSKÁ VÝZVA. Český svaz koloběhu zařadil tento závod do programu sezóny jako MISTROVSTVÍ ČESKÉ REPUBLIKY.

Na pátečním programu jsou sprinty, které se budou konat na stadionu. V sobotu proběhne hlavní program na Osecké ulici, kde se budou kromě oficiálních závodů konat i závody pro širokou veřejnost a minizávod pro děti na koloběžkách a odrážedlech. V neděli se peloton závodníků přesune do Nových Dvorů, kde proběhne dlouhý závod.

Přesný program závodů a doplňující informace budou k dispozici začátkem července na internetových stránkách města i na oficiálních stránkách závodu www.lipenskavyzva.eu .

Předem se občanům omlouváme za dočasná dopravní omezení, zejména za celodenní neprůjezdnost Osecké ulice v sobotu 7. 8.

Akce se koná za podpory města Lipník nad Bečvou. 

LIPENSKÉ LÉTO

Na co se můžete v létě těšit v Lipníku nad Bečvou? Podívejte se na přehled největších akcí.

AKCE ODLOŽ MOBIL V KNIHOVNĚ

Knihovna v Lipníku nad Bečvou se stejně jako mnoho ostatních zapojila do projektu Odlož mobil v knihovně, který začal dnes 14. 6. 2021 a potrvá do 30. 9. 2021.

Leží vám doma nepoužívaný mobilní telefon? Doneste ho k nám! Jedno sběrné místo je v dospělém oddělení knihovny a druhé v turistickém informačním centru. Chcete-li soutěžit o poukázku na nákup knih v hodnotě 1000 Kč, nezapomeňte vyplnit soutěžní kupón! Losování proběhne v říjnu 2021.

Projekt pod záštitou paní senátorky Jitky Seitlové je společným projektem neziskové organizace ASEKOL, Olomouckého kraje a Kraje Vysočina.

Více informací na https://www.olkraj.cz/za-stary-mobil-dostanete-knizku-zacina-novy-ekologicky-projekt-aktuality-10523.html a https://www.odlozmobil.cz/

KOV VE MĚSTĚ 2021

Přibližně tři desítky prací studentů střední umělecké školy Ave Art nabídne letošní ročník exteriérové výstavy Kov ve městě. Od července do září budou kované exponáty již po sedmnácté zdobit historické centrum našeho města.

Přípravy tradiční exteriérové instalace projektu Kov ve městě začaly svým způsobem již před více než rokem. Společně se zástupci města Lipníka a soukromé střední umělecké školy Ave Art Ostrava jsme měli výstavu připravenou, ale vyšší moc vše kolem nás uzavřela a nám nezbývalo, než hledat alternativní možnosti.

Zájem o prezentaci toho nejlepšího od studentů a absolventů Ave Artu však setrval a naštěstí i přízeň ředitele školy pana Jaroslava Prokopa. Letos to tedy zkusíme znovu s vírou, že 17. Kovu ve městě už nebude nic stát v cestě.

Ave Art patří již bezmála 20 let ke vzdělávacím institucím zajišťujícím základní, středoškolský a další stupeň uměleckého vzdělávání. Svoji činnost zahájila v roce 2002 jako střední škola s trojicí maturitních oborů. V současné době působí v Moravskoslezském kraji jako základní škola s výtvarným oborem a střední škola se šesti maturitními obory, z nichž je pro naši výstavu stěžejní Umělecké kovářství. V tomto oboru se zaměřuje také na pořádání rekvalifikačních kurzů. Škola je vzhledem ke své velikosti spíše rodinného typu, kde se pedagogové a žáci navzájem znají, k čemuž přispívá snadnější komunikace, důvěra a celkové přátelské školní prostředí. Nově bude od září tohoto roku otevřena Vyšší odborná škola se třemi obory: Multimediální tvorba, Navrhování interiérů a zahrad a Produktový a průmyslový design. 

Inspirací k otevření oboru uměleckého kovářství byl pro ředitele školy sochař Igor Kitzberger. Výrazné persony umělecké kovařiny se pohybují v řadách pedagogů. Svůj vliv na studenty přenáší například sochař Michal Ptáček, nebo Marek Břuska. Mimořádné osobnosti umělecké tvorby s kovem se etablovaly již z řad absolventů. Za všechny zmiňme alespoň pro Lipník známého Lukáše Dvorského – autora Mementa, kovaného památníku vytvořeného na počest židovských obyvatel města odsunutých v roce 1942 do koncentračního tábora Terezín.

V současné době probíhá praktická část výuky budoucích kovářů v unikátním prostoru historické kovárny, která je součástí průmyslového areálu někdejších 2. Vítkovických železáren (Vítkovice Steel). Pro účely kovárny slouží tento objekt kontinuálně od roku 1930. Kromě běžné tvorby se zde dají realizovat i rozměrné projekty často koncipované pro externí instalace.

 

Studenti Ave Artu patří k často oceňovaným účastníkům výstav a sympozií. Ve studentských kategoriích Hefaistonu získali vystavené maturitní práce často i nejvyšší ceny. Sochařsky pojaté figurální práce od Filipa Dluhosche, či Nicolase Holuba patřily k tomu nejlepšímu, co studenti v mezinárodní konkurenci představili.

Právě figurální tvorba, práce zaměřené na ztvárnění abstrahovaných zvířat a geometrické plastiky převažují ve výběru zhruba tří desítek artefaktů, které v historickém centru města osadíme. Zvláštní prostor získají designově pojaté prvky venkovního mobiliáře. Krásu, originalitu, ale i funkčnost nabídnou například kované lavičky.

Nezastupitelné místo ve výběru ze školní sbírky mají díla vzešlá ze Sympozia prostorových forem (mezinárodní kovářské sympozium pořádané Ave Artem od roku 2007). Dílem z této řady vyčnívajícím bude Pocta hornictví – kolektivní práce od autorské skupiny dříve pracující pod názvem Kovárna Milostovice. Socha kombinující vzpínající se figuru koně (patřícího do znaku Ostravy už od středověku) a důlní vozík jako jeden ze symbolů průmyslu a hornictví města patří ke klenotům volné kovářské plastiky. V Ostravě zvířila socha po osazení před magistrát vlnu emocí a uměleckých diskuzí o vhodnosti dlouhodobého umísťování uměleckořemeslných děl do veřejného prostoru. Kov ve městě je projektem sezónním, takže jeho příznivci a návštěvníci můžou nanejvýš politovat, že díla, která historické centrum Lipníka ozdobí, se v září opět vrátí do místa svého vzniku. Sláva umění (Ave Art) snad blahodárně zapůsobí na všechny, kdo se rozhodnou výstavu navštívit, nebo je překvapí při náhodné procházce městem.

Jan Lauro,kurátor výstavy

PROHLÍDKY S PRŮVODCEM ODSTARTOVALY V ČERVNU

d úterý 1. června se návštěvníci našeho města mohou opět těšit na již tradiční sezónní prohlídky města s průvodcem. Zájemci o prohlídku se seznámí s historií města, nově navštíví sklepení pod informačním centrem, vystoupají na zvonici, ve které se nachází také starobylý hodinový stroj, podívají se do bývalé židovské synagogy a na jeden ze dvou lipenských hřbitovů. Procházku pak zakončí na unikátní střešní zahradě v zámeckém parku.

Provázet se bude každý den mimo pondělí, minimální počet pro uskutečnění prohlídky jsou tři osoby. Sraz bude vždy v 10:00 a ve 14:00 u turistického informačního centra. Prohlídky trvají podle zájmu skupiny 1 – 2 hodiny a jsou zdarma. Na objednání je pak také možné domluvit speciální tematickou prohlídku nebo prohlídku v cizím jazyce (anglický, německý). Mezi tematické prohlídky patří prohlídka židovská, kovářská, církevní, prohlídka parků a zahrad. 

Další novinkou od června do září je možnost každou sobotu ve 13 hodin vystoupat na vyhlídkovou věž kostela sv. Jakuba Většího. Na zájemce bude před kostelem čekat zaměstnanec infocentra, za jehož doprovodu budou moct vystoupat nahoru a pokochat se výhledem na město Lipník a jeho okolí. Maximální počet návštěvníků na věži ve stejnou dobu je 20 osob. Z bezpečnostních důvodů mohou na věž pouze návštěvníci starší 8 let a do 15 let smí nahoru jen v doprovodu dospělé osoby. Podmínkou je účast minimálně 3 osob. Tato vyhlídková věž je přes rok otevřena pouze výjimečně, proto by si tuto příležitost neměli turisté ani místní nechat ujít. Vstupné dobrovolné. Bezpečností opatření se budou řídit dle aktuálního nařízení vlády ČR.

Nová kniha o Helfštýně v prodeji v TIC!

Krátce před Vánocemi, byla vydána dlouho očekávána publikace o nedalekém hradu Helfštýn - Hrad Helfštýn strážce Moravské brány. Jedná se rozsáhlou publikaci, která přiblíží čtenářům v jednotlivých kapitolách historii i současnost hradu, včetně nedávné záchrany a zpřístupnění paláce na posledním nádvoří. Knihu vydalo Muzeum Komenského v Přerově, cena je 400 Kč.  Redaktorem knihy se stal ředitel muzea Radim Himmler, který sestavil kolektiv čtyř autorů. Z řad muzejních pracovníků šlo o archeologa Zdeňka Schenka, historika Lubora Maloně a kastelána Jana Laura. Externě byl osloven znalec regionálních dějin a archivář Jiří Lapáček. 

Až nám to epidemiologická situace dovolí, budeme se na Vás těšit v našem turistickém informačním centru. Sledujte naše www stránky a facebook.                  

Adresa a kontakt


nám. T. G. Masaryka
751 31 Lipník nad Bečvou