Naučná stezka Přerovským luhem - Turistický informační portál Olomouckého kraje

Naučná stezka Přerovským luhem


Nacházíte se:
Moravská Brána
Zavřít
Stezka na 12 km lesních pěšin, chodníků a polních cest provází návštěvníky rozmanitými ekosystémy podél řeky Bečvy a upozorňuje na místní zajímavosti.
Zavřít

Celkem osmnáct bohatě ilustrovaných informačních tabulí umožní návštěvníkovi nahlédnout do dávné historie i současnosti města Přerova, poodhalí složité zákonitosti vývoje lužní krajiny, představí stovky původních organismů. Trasa naučné stezky nás na dvou posledních zastaveních přivádí do městského parku Michalov - místa, kde se symbolicky snoubí hodnoty kulturního dědictví s krásou přírody.

Přestože trasa není nikterak náročná, je pro méně zdatné turisty, rodiny s malými dětmi nebo ty, kteří se rozhodnou jen pro menší vycházku, připraven zkrácený, zhruba pětikilometrový okruh s jedenácti zastaveními. Volba kratší trasy je vhodná i v zimních měsících.

Zastavení naučné stezky

1. Rozcestník "U Labutě"

Trasa obou okruhů naučné vlativědné stezky začíná na křižovatce ulic Za Mlýnem a Bezručova, v blízkosti restaurace U Labutě. Delší okruh (12 km) je značen zeleně, kratší (5 km) červeně.

2. Vodní ptactvo

Soutok mlýnského náhonu Strhanec a řeky Bečvy je významným zimovištěm vodních ptáků. Hladina Strhance v tomto úseku ani za největších mrazů zcela nezamrzá. Návštěvníci tak mají po celý rok jedinečnou možnost pozorovat vodní ptactvo prakticky v centru města.

3. Pohled do historie

Jen málokterý pohled na město Přerov připomíná jeho starobylost tak jako panorama kamenného opevnění Horního náměstí s dominujícím zámkem, které se před návštěvníky otevírá při pohledu od bývalé plovárny na pravém břehu Bečvy.

4. Škola v přírodě, Řeka Bečva

Čtvrté zastavení nabízí ideální podmínky ke krátkému posezení v přírodě. Tematicky je toto zastavení věnováno řece Bečvě, její ekologii i historii její regulace.

5. Zavlečené druhy rostlin

Naučná stezka představuje nejen krásy kulturního dědictví a lužní přírody. Činnost člověka se často projevuje i negativně. Příkladem může být výskyt invazivních rostlin na březích většiny vodních toků v ČR.

6. Měkký luh

Díky někdejší těžbě šterkopísku a následnému přirozenému vývoji dotčené krajiny máme dnes jedinečnou možnost pozorovat jednotlivá vývojová stadia lužních porostů, od mokřadních společenstev přes vrbo-topolové háje až po dubo-habrový les.

7. Malá laguna

Z dřevěné pozorovatelny nad hladinou menší postupně zazemňované vodní plochy lze pozorovat ptáky, obojživelníky, bezobratlé živočichy, vodní flóru a charakteristické dřeviny měkkého luhu.

8. Břehové porosty

Břehové porosty člověk nemůže ničním plnohodnotně nahradit, proto jim tam, kde zůstaly v kulturní krajině zachovány, musí věnovat náležitou péči. Více o břehových porostech se návštěvníci dozvědí na delším z obou okruhů naučné stezky.

9. Geomorfologie říčního koryta

S vývojem koryta řeky Bečvy na jejím středním toku, včetně některých charakteristických geomorfologických útvarů, se návštěvníci blíže seznámí na devátem zastavení naučné stezky.

10. Ekoton - hraniční společenstva

Jen na několika místech na hranici lužního lesa Žebračka s jinými ekosystémy lze spatřit vyvinutá, druhově velmi rozmanitá, hraniční společenstva.

11. Moravská brána

Exkurzí do geologické i pozdější historie Moravské brány je na severovýchodním okraji Žebračky, u silnice do Prosenic, jedenácté zastavení. Mimo jiné odsud lze spatřit i středověký hrad Helfštýn.

12. Květena Žebračky

Žebračka představuje unikátní pozůstatek původně rozsáhlých lužních lesů v údolí řeky Bečvy. Střídají se zde měkké luhy s vrbami a topoly, tvrdé luhy s dubem, jasanem, javorem, lípou a dubohabřiny.

13. Strhanec

Severovýchodní částí Žebračky protéká mlýnský náhon Strhanec. V současné době představuje tento vodní tok důležité stanoviště vzácných živočichů vyžadujících vysokou kvalitu vody.

14. Zvířena Žebračky

Národní přírodní rezervace Žebračka patří mezi nejstarší rezervace v regionu. Celková rozloha rezervace činí 234,9 ha. V polsedních letech 20. století zde bylo pozorováno 139 druhů ptáků, z toho 79 hnízdících.

15. Velká laguna

Oba okruhy naučné stezky se opětovně setkávají v místech, kde v 70. letech 20. století byla prováděna místní těžba šterkopísku, po níž se ve vytěžených prostorech vznikly tři vodní plochy - "laguny". Největší z nich je díky příjemné docházkové vzdálenosti od centra města hojně využívána k rekreaci a ke sportovnímu rybolovu.

16. Moravská ornitologická stanice, Biologická stanice

Před vstupem do parku Michalov se naskýtá příležitost navštívit hned dvě centra přírodovědného vzdělávání: Moravskou ornitologickou stanici s unikátní expozicí Ptáci České republiky a Biologickou stanici s bohatou nabídkou mimoškolních aktivit pro děti a mládež.

17. Přikrmování ptactva

U besídkového krmítka uprostřed městského parku Michalov mohou trpěliví návštěvníci pozorovat desítky druhů přezimujících ptáků.

18. Michalov

Park Michalov, kulturní památka a chráněný krajinný prvek, nbízí kromě jedinečných ukázek zahradní architektury počátku 20. století také pohled na společenstva typických lužních květin.

 

 

 

Tipy v okolí


Informace o trase


Typ trasy:
naučná stezka
Obtížnost:
nízká
Délka trasy:
10 km