Podhůří Jeseníků


Nacházíte se:

Na Pomezí rovinaté Hané a Jeseníků se táhne území, které vás překvapí svou rozmanitostí – kopcovitá krajina dynamicky přechází do roviny, kterou  jako zelený prstenec obepínají tři přírodní parky.

Přírodní krásy

Severně od města Šternberk se do kopců zvedá krajina Přírodního parku Sovinecko, jehož jméno je odvozeno od hradu Sovinec. Východně od Sovinecka najdete Přírodní park Údolí Bystřice, který vás  okouzlí svou romantickou divokostí. Podobně jako Přírodní park Březná, který se nachází v divokém koutu severozápadní Moravy, na rozhraní Moravy a Čech. 

Krajinou Ecce Homo

Kdo by neznal vyhlášené závody do vrchu Ecce Homo, které město Šternberk proslavily v celé Evropě?  Ale věděli jste, že tyhle závody mají i svou veteránskou verzi? Víc se o historii závodů můžete dozvědět v Ecce Homo Parku, který najdete spolu s dalšími zajímavými expozicemi ve Šternberském klášteře. Dominantou Šternberka je bezesporu zdejší hrad, který láká návštěvníky na několik prohlídkových okruhů a také řadu akcí.  Vaší pozornosti by neměla ujít ani Expozice času, která mapuje způsob měření času v různých období lidstva.  

Na chvíli zvolníme na rovině

Od Šternberka až k Úsovu se rozkládá rovinatá krajina, v jejímž středu se nachází královské město Uničov, kde můžete navštívit malebnou radnici nebo některé z místních muzeí.

A pak už  k návštěvě láká město Úsov.  Vyjma zámku, v němž sídlí Lovecko - lesnické muzeum, byste si neměli nechat ujít prohlídku zdejších židovských památek: synagogy a hřbitova.

Kousek od Úsova se můžete nechat okouzlit vůní a chutí levandule na Levandulovém statku v Bezděkově, nebo si vyšlápnout na nejvyšší vrchol Úsovské pahorkatiny -  na Bradlo, které se označuje jako Moravský Blaník, protože i v jeho útrobách dle pověsti spí rytíři.

Pokud máte rádi památky určitě se  vydejte se na zříceninu hradu Brníčko kousek od Zábřeha. 

  Cyklotipy

Zajímavé spojení cykloturistiky a místních produktů nabízí cyklotrasa Ochutnej Moravu na kole

Tipy pro vás

Šternberk a okolí - krajinou Ecce Homo

první  •  předchozí  •  1 z 71  •  další  •  poslední
první  •  předchozí  •  1 z 71  •  další  •  poslední