Podhůří Jeseníků - Turistický informační portál Olomouckého kraje

Podhůří Jeseníků


Nacházíte se:

Na Pomezí rovinaté Hané a Jeseníků se táhne území, které vás překvapí svou rozmanitostí – kopcovitá krajina zvolna přechází do roviny, kterou  jako zelený prstenec obepínají tři přírodní parky.

Přírodní krásy

Severně od města Šternberk se do kopců zvedá krajina Přírodního parku Sovinecko, jehož jméno je odvozeno od hradu Sovinec. Východně od Sovinecka najdete Přírodní park Údolí Bystřice, který vás  okouzlí svou romantickou divokostí. Podobně jako Přírodní park Březná, který se nachází v divokém koutu severozápadní Moravy, na rozhraní Moravy a Čech. 

Krajinou Ecce Homo

Kdo by neznal vyhlášené závody do vrchu Ecce Homo, které město Šternberk proslavily v celé Evropě?  Ale věděli jste, že tyhle závody mají i svou veteránskou verzi? Víc se o historii závodů můžete dozvědět v Ecce Homo Parku, který najdete spolu s dalšími zajímavými expozicemi ve Šternberském klášteře. Dominantou Šternberka je bezesporu zdejší hrad, který láká návštěvníky na několik prohlídkových okruhů a také řadu akcí.  Vaší pozornosti by neměla ujít ani Expozice času, která mapuje způsob měření času v různých období lidstva.  

Na chvíli zvolníme na rovině a pak zpět do kopečků

Od Šternberka až k Úsovu se rozkládá rovinatá krajina, v jejímž středu se nachází královské město Uničov, kde můžete navštívit malebnou radnici nebo některé z místních muzeí.

A pak už zase zpátky do kopečků - k návštěvě láká Úsovská vrchovina s městem Úsov.  Vyjma zámku, v němž sídlí Lovecko - lesnické muzeum, byste si neměli nechat ujít prohlídku zdejších židovských památek.

Kousek od Úsova se můžete nechat okouzlit vůní a chutí levandule na Levandulovém statku v Bezděkově, nebo si vyšlápnout na nejvyšší vrchol Úsovské pahorkatiny -  na Bradlo, které se označuje jako Moravský Blaník, protože i v jeho útrobách dle pověsti spí rytíři.

Úrodná Mohelnická Brázda

Od Zábřehu k Mohelnici se táhne protáhlá a poměrně úzká sníženina označovaná jako Mohelnická brázda, která má charakter roviny s minimálními výškovými rozdíly. Středem tohoto území se vine řeka Morava, která zde dosud místy protéká původním meandrujícím korytem a vodáky určitě nadchne její sjezd. 

Máte radši romantické zříceniny? V tom případě se vydejte na zříceninu hradu Brníčko kousek od Zábřeha.  Milovníky technických památek zaujme Železniční skanzen v Lupěném. Dáváte přednost adrenalinu? Vzkoušejte Acrobat park ve Štítech

A co by ještě nemělo ujít vaší pozornosti? Určitě byste neměli minout Loštice, kde mají svůj "domov" Olomoucké tvarůžky. Všechno o této gastronomické specialitě se dozvíte ve zdejším muzeu a doporučujeme vám ochutnat netradiční tvarůžkové speciality v Tvarůžkové cukrárně.

  Cyklotipy

Kolem řeky Moravy se vine dálková Moravská stezka. Za poznáním se můžete vydat na čarodějnickou cyklotrasu a dozvědět se něco o čarodějnických procesech. Zajímavé spojení cykloturistiky a místních produktů nabízí cyklotrasa Ochutnej Moravu na kole.

Tipy pro vás

Mohelnická brázda - mezi Jeseníky a Hanou

Úsovská vrchovina a Moravský Blaník

Šternberk a okolí - krajinou Ecce Homo

Romantické a divoké údolí Bystřice

 

  předchozí  • 
1
2 3 ... 81  •  další
  předchozí  • 
1
2 3 ... 81  •  další