Bradlo - Turistický informační portál Olomouckého kraje

Bradlo


Nová Hradečná

Nejvyšší vrchol Úsovské vrchoviny ve výšce 600 metrů nad mořem je často označovaný jako Moravský Blaník.

Z vrcholu Bradla se otevírá jeden z nejkrásnějších kruhových výhledů na Moravě. Z kruhové vyhlídky můžete spatřit Hrubý Jeseník, Králický Sněžník, prakticky celý Hornomoravský úval a za zvlášť jasného počasí i Hostýn.

Skalní útvar Bradlo se nachází nad obcemi Nová Hradečná a Libina. Z geologického hlediska jsou skály tvořeny z krystalického křemence. Skála je pevná, dostatečně členěná a poskytuje silové a technické lezení v kolmých, převislých stěnách, převisech a spárách. Cesty jsou označeny šipkou a číslem a jsou jištěny kruhy, nýty, borháky a skobami. Skály dosahují výšky až 20 metrů.

Tip pro pěší

Putovat krajinou kolem Bradla  můžete po naučné stezce.

Tip pro Vás

Více informací o zajímavých místech v okolí a tipy na výlet nejdete v popisu lokality Úsovsko.

  Pověst o Bradle a čertech

O Bradle se traduje několik pověstí. Jedna z nich vypráví o čertech, kteří měli za úkol přes noc postavit 20 m vysoký hrad. Vyrušil je však kokrhající kohout a svou práci nedokončili – upustili balvany, zanechali staveniště nedokončené a raději utekli. Objednavatelem stavby byl prý jistý lakomý sedlák z nedaleké Lipinky, který se upsal ďáblu proto, aby zbohatl. Ve smlouvě, podepsané krví, si však vymínil, že před odchodem do pekla musí čerti provést jeho zakázku. Bohužel (anebo boudík?) ji nedokončili. Skály a hromady balvanů, co po nich zbyly, však stojí i tak za vidění.