Haná - Turistický informační portál Olomouckého kraje

Haná


Nacházíte se:

Ta naša Haná je jak malovaná

Úrodná oblast rozkládající se převážně podél řeky Moravy je půvabný kraj nazývaný již od 16. století Haná. Pro Hanou jsou typické zlaté, vlnící se lány obilí, které se rozprostírají do daleka a z nichž vystupují zelené lesy a kopce. Centrem Hané a celého Olomouckého kraje je město Olomouc.

Dědictví předků

Díky své úrodnosti byla Haná odjakživa bohatým krajem, a to se odráželo i v lidových tradicích a folklóru. O životě Hanáků se můžete dozvědět více v Hanáckém muzeu v přírodě v Příkazech nebo tzv. „naživo“ při akcích Hanácký rok ve Velké Bystřici.

Fortel našich předků můžete obdivovat při návštěvě Muzea historických kočárů, nebo v Muzeu řemesel Konicka. K návštěvě láká pohádkový hrad Bouzov stejně jako malebné zámky Čechy pod Kosířem, Náměšť na Hané, Konice, Plumlov a Tovačov.

Krásná příroda

Zeleným srdcem Hané je Litovelské Pomoraví, které se rozprostírá kolem řeky Moravy a táhne se od Mohelnice až k Olomouci.  Řeka tady meandruje a rozlévá se do četných bočních ramen a vytváří jedinečnou oázu uprostřed obilných lánů.

Zajímavá, a hlavně tajemná místa se nachází i v podzemí - Javoříčské jeskyně vás ohromí velkolepou krasovou výzdobou a v Mladečských jeskyních na vás doslova dýchne pravěk.

Trocha pohybu

Díky svému rovinatému profilu se Haná přímo nabízí pro rodinné cyklovýlety. Vybrat si můžete z řady značených cyklotras, nebo se inspirujte v sekci Aktivity/cyklo

Přírodní krásy nejlépe vychutnáte při pěšíích výletech – tipy najdete v sekci Příroda/naučné stezky a Aktivity/pěší. V letním horku se můžete osvěžit v přírodních koupalištích, nebo si vychutnat sjezd řeky Moravy.

Haná plná chutí

Pokud chcete poznat nějaký region, měli byste ochutnat i místní speciality. Ochutnejte jedinečné Olomoucké tvarůžky a zapijte je místním pivem – a jen na vás je, který z bezpočtu pivovarů a minipivovarů si vyberete – jen namátkou zmíníme Pivovar Litovel, Pivovar Tvarg, Velkorakovský minipivovar nebo Pivovar Jadrníček.

Po dni plném poznávání si každý zaslouží trochu odpočinku -  nechejte se hýčkat třeba v lázních Slatinice

Tipy pro vás

Vydejte se do pohádky - Bouzov a okolí

Konicko - kraj vděčící za své jméno koním

Litovelské Pomoraví - zelené srdce Hané

Mánesův kraj

Romantické i divoké Údolí Bystřice

Po Jantarové stezce - Prostějovsko

Malé vodní království - Tovačovsko

 

 

  předchozí  • 
1
2 3 ... 81  •  další
  předchozí  • 
1
2 3 ... 81  •  další