Hranická propast


Teplice nad Bečvou

Mezi obcemi Hranice a Teplice nad Bečvou leží unikátní území tvořené prvohorními vápenci, zvané Hranický kras. Nejvýznamnějšími krasovými jevy jsou zde Zbrašovské aragonitové jeskyně a Hranická propast - nejhlubší zatopená propast světa.

Jedinečnost Hranického krasu spočívá v jeho geologickém vývoji, kdy se na tvorbě krasových jevů podílely kromě běžných srážkových vod také vývěry teplých uhličitých kyselek.

Suchá část propasti má hloubku 69,5 m, převážná část prostor se však nachází pod vodní hladinou, dna zatím nebylo dosaženo. První odborné měření bylo provedeno roku 1902 pomocí olovnice. Od druhé poloviny 20. století je Hranická propast zkoumána potápěčsky.

Měření v září 2016 uskutečněné hloubkovými potápěči v čele s Krysztofem Starnawskim a s pomocí robota, který se dostal do hloubky 404 metrů, dokázalo, že Hranická propast je nejhlubší zatopenou jeskyní světa. Dálkově ovládaný robot přitom nedosáhl dna, zastavila jej délka ovládacího kabelu. Při připočtení suché části je hloubka propasti stanovena na 473,5 metru. Geologové odhadují možnou hloubku Hranické propasti na 700 až 1000 metrů.

 

Turistické informace


Víte že


  • Hranická propast je nejhlubší zatopenou jeskyní světa.
  • Hranická propast je součástí národní přírodní rezervace Hůrka u Hranic - území na rozhraní devonských vápenců a kulmských břidlic se vzácnou květenou a unikátními krasovými jevy. Návštěvníky provede rezervací naučná stezka s několika zastaveními.