Sezónní nabídka - Turistický informační portál Olomouckého kraje

Léto v Olomouckém kraji – sestavte si ideální dovolenou nebo prázdniny z naší bohaté nabídky aktivit. Na Hané i v Jeseníkách Vás čeká léto plné dobrodružství i pohody!

Letní pobyty


Kam o prázdninách? Do kempu!

Vyrazte na dovolenou do přírody, třeba do kempu! Máme pro vás širokou nabídku. Areály jako Černý potok na Jesenicku, Na Krásném u Šumperka, Mostkovice a Žralok u Plumlovské přehrady, kemp  Morava u Mohelnice nebo karavan kemp v Radslavicích nabízejí ubytování v chatkách, i ve vlastních stanech nebo karavanech. Nechybí tam také  kvalitní zázemí pro stravení báječné dovolené s rodinou nebo partou přátel - koupání, dětská hřiště i sportoviště, půjčovny vybavení, restaurace...

Strávit dovolenou mimo davy lidí, uprostřed krásné přírody můžete také v Glampresort Moravia - k dispozici máte skvělě vybavenou maringotku Za humny, nebo také kozelné místo pro karavany nebo stan -  Zastávka Stellplatz.

Pokud hledáte jedno místo, kde najdete všechno, co budete během letního pobytu potřebovat - od různých možností ubytování, přes kvalitní restauraci, dětské aktivity, koupání, sportovní vyžití  po wellness atd., tak neváhejte, a rezervujte si pobyt na Baldovci nebo v Bozeňově.

Dovolená podle Vašich představ

Pokud hledáte místo, kde budete přímo hýčkaní službami, vaší volbou by mohl být Resort Sobotín, kde na vás čeká ubytování v zámeckých pokojích, prvotřídní gastronomie, wellness vč. pivních lázní, nepřeberné možnosti vycházek či vyjížděk do okolí a využití dalších různých sportovních aktivit. Nedaleko, ve Velkých Losinách, najdete nejen skvělé místo plné památek, ale také ideální relax v Therme Parku.

Dalším skvělým tipem bude také areál Hrubá Voda s wellness hotelem Hluboký dvůr , nebo také Hotel Horse Riding Hostinův Důl Tršice.

Pro prožití ničím nerušené dovolené v přírodě doporučujeme Bělecký mlýn nedaleko Prostějova, a také kouzelné místo uprostřed Rychlebských hor - Račí údolí s penzionem.

Zobrazit více nabídek

Pobyt s Olomouc region Card

Olomoucký kraj

Olomouc region Card je turistická karta, která vám umožní v Olomouci, na Hané a v Jeseníkách navštívit zdarma cca 100 nejzajímavějších míst - namátkou je to hrad Helfštýn, zámek v Náměšti na Hané, v Tovačově, Úsově nebo v Čechách pod Kosířem a v Konici. Dále můžete mít zdarma vstup do Pivovarského Muzea v Hanušovicích, Ruční papírny ve Velkých Losinách, Šatlavy v Uničově, Vlastivědného muzea v Jeseníku , Expozice času ve Šternberku, Muzea tvarůžků v Lošticích i do muzeí v Olomouci, Prostějově, Zábřeze, Šumperku, Mohelnici  a Přerově, nebo do Zoo na Sv. Kopečku a do Zlatokopeckého skanzenu ve Zlatých horách. Navíc zcela zdarma je také MHD v Olomouci a Jeseníku.

S ORC můžete čerpat i slevy -  se slevou navštívíte například všechny jeskyně v Olomouckém kraji, projedete se Ololodí, využijete ji ve vybraných restauracích, nebo v některém z ubytovacích zařízení. https://www.olomoucregioncard.cz/.

Letní koupačka


Romantika zatopených lomů

Zatopené lomy jsou často schované v lesích a díky tomu také před davy lidí. Dojít sice musíte pěšky, ale věřte, že to stojí za to, když se před vámi nakonec vynoří mohutná skaliska zrcadlící se na vodní hladině.

Dva vyhlášené zatopené lomy najdete na Hané: Lom Výkleky nedaleko Olomouce a Lom Nová Ves kousek od Litovle.

Ale většina jich je na Jesenicku. A kde je najdete?  Lom Rampa a Lom Rokliny u Černé Vody, Lom Vycpálek u Vápenné, Lom Štachlovice a Lom Kaolinka u Vidnavy, Lom Žulový vrch, Lom Ostrůvek, a Lom Ferstr v okolí Žulové.

Kam vyrazit na koupání s dětmi?

Při koupání s dětmi určitě oceníte, když koupaliště nabízí různé vodní atrakce a také sportovní aktivity.  Pestrou nabídku skýtají především aquaparky, které mají nejen vnitřní, ale i venkovní bazény a jsou tedy ideální volbou v každém počasí. Vyzkoušet můžete např. Aquapark Olomouc, Aquapark Koupelky Prostějov, Aquacentrum Šumperk.

Pokud dáváte přednost bazénům s vodou čištěnou biologicky, můžete vyzkoušet koupací bitopy: Přírodní koupací biotop Litovel, Koupací biotop Laškov, Biokoupaliště Paseka.

Venkovní koupání za každého počasí nabízí Therme Park Velké Losiny.

Zobrazit více nabídek

To nejlepší koupání v přírodě

Super koupání, úžasně čistou vodu i adrenalinové vyžití nabízí Pískovna Náklo s Wake surf a Wake parkem.

Láká vás kempování u vody? Pak to pravé pro vás bude Moravičanské jezero s Kempem Sport Relax Bagr, nebo Kemp Areálu Bozeňov u přehrady Na Jahodné

Cjtěli byste se vykoupat na Riviéře? Zkuste tu tovačovskou - najdete ji na břehu Annínského jezera, které je jedním z Tovačovských jezer. Čeká tady na vás upravená pláž, kterou místní označují jako Tovačovskou riviéru. 

Koupání v přírodě si můžete dopřát i kousek od Olomouce, kde najdete Přírodní koupaliště Poděbrady.

Léto patří dětem


Za pohádkou na zámek

Na Jánském vrchu  mají nejmenší návštěvníci během dětských prohlídek jedinečnou možnost pobýt v kostýmu princezny, rytíře nebo prince. V zámeckém parku je připravená pohádková trasa plná úkolů a hádanek. Pohádky budou také na programu letního kina.

Na zámku v Náměšti na Hané vás čeká hned několik akcí - 22. 6.  Z pohádky do pohádky, 14. července Odpoledne s večerníčkem. Tradicí se staly také Květiny pro zámeckou paní - od 13. do 18. 8.

Podkroví zámku Úsov se proměnilo v africkou savanu s množstvím divokých zvířat. Najdete tady také interaktivní výstavu Pohádková herna, kde nechybí drak, čerti, perníková chaloupka nebo „pekelná váha“.

V zámku v Čechách pod Kosířem bude 29. 6.  a 24. 8. Dětské odpoledne. Od 5. do 7. 7. si můžete rezervovat speciální humornou kostýmovanou prohlídku, nenechte si ujít expozici filmové tvorby Svěrákových, vč. rekvizit z pohádek, a také Muzeum historických kočárů.

Prázdniny s nadhledem

I malé děti chtějí mít nadhled, a někdy míří dost vysoko...Proto vám nabízíme pár tipů na rozhledny jak na Hané, tak v Jeseníkách. Přímo pohádkovou podobu má Dalimilova rozhledna nedaleko Starého města pod Sněžníkem. Vydat se můžete také na Borůvkovou horu v Rychlebských horách, nebo na Zlatý Chlum u Jeseníku.  Víte, jaký je nejvyšší bod v ČR? Je to vrchol rozhledny na Pradědu! Už o něco níže se dostanete, když vystoupáte na rozhlednu zvanou Stříbrná Twiggy ve Stříbrnicích nebo Háj u Šumperku. U Zábřehu můžete také navštívit tzv. nadhlednu Háječek, a Hanou jako na dlani budete mít z rozhledny Kopaninka.

Na Lánském vrchu nedaleko Skorošic objevíte kouzelné vyhlídkové místo - obří stůl se židlemi. Pokud máte rádi pověsti a báje, vypravte se na vyhlídku Čertovy kazatelnyRačím údolí, nebo na Čertovy kameny u Jeseníku. Také z Venušinych misek se vám otevře překrásný výhled do krajiny, a vrch Bradlo vám při výstupu poskytne nejen báji o jeho vzniku, ale i trochu adrenalinu.

Zobrazit více nabídek

Hradní mumraj

5. až 7. 7. jste srdečně zvání na Helfštýnskou pout´ na hrad Helfštýn - čeká vás historický jarmark, divadelní představení, hry a soutěže. A samozřejmě nesmíte také chybět na Hefaistonu - největším setkání uměleckých kovářů, a to od 23. do 25. 8.

Až do konce září si můžete zajít na výstavu Kulisy pohádek a filmů v modelářském pojetí na hradě Šternberk.

V Plumlově vás hned na začátku července čeká Dobývání hradu Plumlov. 3. a 4. 8. se bude konat již tradiční velkolepý Šermířský víkend - bojové dovednosti středověku. Pro nebojácne děti je celou sezonu připravena komentovaná prohlídka zámeckých sklepů s výkladem příběhů a bájí.

Na Bouzově můžete prožít 13. a 14. 7. Víkend s princeznou Šahrazád, 3. a 4. 8. pak proběhne Bouzovský mumraj, vč. maškarního plesu pro děti. Především pro předškolní děti jsou během prázdnin připraveny speciální Prohlídky s Ohnivcem.

Skvělé tipy na výlety

Pokud byste chtěli dětem přiblížit, jak se žilo na Hané, jak se mluví (někde do dnešního dne) hanácky, jak žili naši předkové a co vše uměli vytvořit, vemte je do Hanáckého skanzenu v přírodě v Příkazích.

Um našich předků řemesla kočárnického představí  Muzeum historických kočárů v Čechách pod Kosířem, zalto si můžete najít ve Zlatokopeckém skanzenu.

Pradědovo muzeum nebo centrum Bělá v pohybu zase poskytne rodinám skvělé zázemí, když venku prší.

Za zvířátky se můžete vypravit nejen do Zoo na Sv. Kopečku  nebo do Faunaparku v Lipové, ale také na Zlatou farmu nebo do Doubravského dvora. Děti se také mohou projet na koni, dát si výbornou domácí zmrzlinu a zadovádět si na hřišti v přírodě.

Za trochou adrenalinu vyrazte na bobovou dráhu Hrubá voda, Hlubočky, na Králičák nebo Petříkov. Areály nabízí i dlaší sportovní vyžití nejen pro děti.

Aktivní léto


Na vodu!

Řeka, která dala jméno celému území, a jejíž pramen najdeme pod vrcholem Králického sněžníku, je také ideálním cílem pro všechny vodáky - at´ už ty zkušené, nebo začínající. Každý si vybere úsek, který mu bude vyhovovovat svou náročností.  Nejkrásnější úsek vás čeká při průjezdu CHKO Litovelské Pomoraví, kde si řeka zachovává svou divokost a nabízí i nevšední skryté meandrující zákoutí. 

Na trase Vodácké stezky Moravy   z Hanušovic do Olomouce najdete hned několik pointů s možností občerstvení i ubytování. Zastavte se třeba ve Vile Háj nebo v kempu Pádlo. Půjčit si pouze část vybavení, nebo rovnou vše si můžete např. v kempu IN LIFE.

Křížem krážem krajem

Jednou z nejlepších možností, jak poznat krásy Olomouckého kraje v plné šíři, je vydat se po pěších značených dálkových trasách. 

Trasy Cyrilometodějské stezky odkazují na kulturní kořeny Slovanů spojené s příchodem sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Můžete se tedy stát poutníkem i vy, a vydat se proznačenou trasou ze Sv. Kopečku u Olomouce směrem na Kroměříž, do Kojetína, kde trasa na našem území končí. Dál pokračuje až na Velehrad. Trasa má etapy - na každé z nich vás čekají tipy na ubytování i občerstvení. Každoročně se koná pěší pout´ na trase Sv. Kopeček - Svatý Hostýn - Velehrad. Letos se můžete zapojit ve dnech od 30. 6. do 4. 7. 2024.

Další z možností je  Hřebenovka . Jižní část klesá z vrcholu Králického Sněžníku, zatímco severní se vine Rychlebskými horami. Nad Ramzovou se pak obě trasy spojují, aby poutníka po Hřebenovce Hrubého Jeseníku dovedly až na Praděd

Moravskoslezská svatojakubská trasa v Olomouckém kraji vede přes lesy Nízkého Jeseníku, dále úrodnou hanáckou krajinou s centrem v Olomouci až do lesů Drahanské vrchoviny.

Zobrazit více nabídek

Dávka adrenalinu

Pořádnou dávku adrenalinu si můžete dopřát v bike parcích a na trailech. Rychlebské stezky u Černé vody patří k těmu vůbec nejlepším u nás. Vinou se po strarých loveckých stezkách, každý si může najít tu svou podle vlastních zkušeností. 

Trochu méně náročné, vhodné pro rodiny s dětmi, jsou pak Lipovské stezky.

Na Prostějovsku se zase můžete projet po Hanáckých stezkách.

Kdo se chce pořádně vyřádit, určitě nevynechá Trail & Enduro Park Kraličák nebo Bike Park v Koutech.

Skvělé zážitky vás čekají také v Acrobat Parku ve Štítech.

I pobyt u vody může poskytnout nevšední dobrodružství - Wake Park Náklo a Wake Surf už čekají!

Tak do toho šlápni...

 ...a poznej kousek světa. Vzít do dlaní dálku zase jednou zkus... Slova známé trampské písně přesně vystihují ten úžasný pocit, když osedláte svůj "bike" a vydáte se na cestu. Ideální k tomu jsou dálkové cyklotrasy.

Z kopců Jeseníků až do rovinaté Hané vás zavede Moravská stezka. Ideální pro rodiny s dětmi je Cyklostezka Bečva, která vede mimo silnice. Jantarová stezka vás provede po stopách starodávné kupecké stezky, kterou se přepravoval jantar. Minulost na vás dýchne i na Čarodějnické cyklotrase při průjezdu místy spojenými s čarodějnickými procesy. 

Milovníci dobrého jídla určitě ocení gurmánskou trasu Ochutnej Moravu na kole.

A pokud máte e-bike tak se určitě nemusíte bát, že vám dojde šťáva - elektronabíječky najdete na víc jak 100 místech Olomouckého kraje. 

Netradiční osvěžení


Osvěžení hledejte v Jeseníkách

Jeseníky poskytují příjemné klima i v létě - kdo hledá nejčistší vzduch v ČR, nepřeberné množství lesních studánek s krystalicky čistou vodou, a spoustu tras jak pro pěší, tak pro cykloturisty, najde je právě na severu Olomouckého kraje.

Zakladatel vodoléčby, Vincenc Priessnitz, proslavil Jeseníky a jejich blahodárný účinek na zdraví. Pokud si chcete vyzkoušet jeho metdoy na vlastní kůži, doporučujeme Balneopark v areálu Priessnitzových lázních, a také naučnou stezku Vincence Priessnitze. 

Tipem na výlet do chladného podzemí může být i Poštovní štola nedaleko Zlatých hor.

Na svých toulkách krajem můžete narazit na různá místa, která nabízejí občerstvení a odpočinek. Netradiční formu občerstvení nabízejí lesní bary - např. v Horní Lipové nebo Zálesí.

Skryté poklady

Kde jinde hledat zimu v parném létě, než v chladném podzemí? Olomoucký kraj se může pyšnit hned 5 jeskynními systémy, což jej staví na první příčku v ČR. 

V regionu Střední Moravy se můžete ochladit v Javoříčských jeskyních, které jsou označovány jako jedny z vůbec nejkrásnějších co se týče bohaté krápnikové výzdoby. Nebo zavítejte do Mladečských jeskyní. Ty jsou nejstarším, největším a nejseverněji  položeným sídlištěm moderních lidí. 

Jako naprostý unikát se vám pak představí Hranický kras. Ten zahrnuje nejhlubší zatopenou propast na světě - Hranickou propast. Navštivte i nejteplejší jekyně v ČR (konstatní teplota 14 st.) - Zbrašovské aragonitové.

I Jeseníky mají své jeskynní poklady. Jedná se o jeskyně Na Pomezí nedaloko Jeseníku, a také jeskyně Na Špičáku. Ty jsou např. unikátní svou bezaberiérovou trasou. 

Zobrazit více nabídek

I na Hané se ochladíte

Kromě tradičních míst jako jsou jezera, koupaliště, rybníky nebo jeskyně, se můžete ochladit i na jiných místech při svých toulkách po Střední Moravě. 

Pokud jste milovníkem historie celkem nedávné, bude pro vás zajímavá prohlídka bunkru v Přáslavicích,  kde vám horko určitě nebude.

Během cyklovýletu regionem Moravské brány pak můžete natrefit i na unikátní průjezdný bývalý železniční tunel ve Slavíči.

 Ochladit se můžete také během plaveb po řece Moravě. At´ už si vyberete Ololod´, vydáte se jako vodák Vodáckou stezkou Morava nebo si půjčíte vybavení a projedete se vybraným úsekem třeba na raftu.

Nej letní akce


Bezděkovský levandulový festival

Levandulový statek Bezděkov, 5. - 6. 7. 2024

Čekají vás dva dny plné zábavy, hudby, dobrého jídla a hlavně levandule! Tak by se dala shrnout nejvoňavější akce na Moravě - Levandulový festival v Bezděkově přímo na levandulových polích bezděkovského levandulového statku.

Zábavu spojenou s oslavou levandule si užijí všechny věkové kategorie. O hudební program se letos postarají třeba O5aRadeček, Petra Janů, Pavel Callta a další. Na pódiu Vás bude inspirovat šéfkuchař Jan Rimpler a k Vašemu potěšení jeho kulinářskou show završí oblíbenou ochutnávkou. Nebude chybět velká spousta levandulových dobrot i aktivit.

Samozřejmostí bude také pestrý program a zábava pro děti, dětské atrakce a tvořivé dílničky.

Keltská noc

Kemp Žralok, Plumlov, 18. - 20.7. 2024

Letošní festival Keltská noc se bude konat v areálu kempu Žralok v Plumlově, v romatickém prostředí přímo pod Plumlovským zámkem.

Počínaje dnem 18. 7. 2024 na vás budou čekat 3 dny naplněné skvělou keltskou hudbou, irskými tanci, keltskými řemesly a boji, workshopy a přednáškami, keltskou spiritualitou, živým keltským divadlem, dobrým jídlem, pivem a medovinou… a hlavně krásnou atmosférou, kterou je Keltská noc Plumlov známá po celou dobu její existence.

Kompletní podrobný program Keltské noci 2024 najdete zde na webu, opět se můžete těšit jak na novinky, tak i na hvězdné stálice Keltské noci.

Zobrazit více nabídek

Josefkol

Zámecký park Čechy pod Kosířem, 20. - 21. 7. 2024

Přijměte pozvání na unikátní mezinárodní sraz mistrů řemesla kočárnického a milovníků historických kočárů.

Josefkol je přehlídkou parádních kočárů, ušlechtilých koní a mistrů opratí, herců v krásných šatech a uniformách, umělců a mistrů řemesel, sportovců a kaskadérů. To vše zároveň doplňuje zpěv a scénická hudba, která dokreslují nenapodobitelný obraz a zážitek na celý život.

Letošní program bude o symbolickém propojení biblické Archy úmluvy s mytologií o čtyřech základních živlech: ohni, vodě, zemi a vzduchu. Program by měl vyjadřovat symboliku a význam těchto prastarých konceptů, které ovlivňují lidskou kulturu a historii.

Mistrovství světa v rýžování zlata

Zlatokopecký skanzen, Zlaté Hory, 19. – 24. 8. 2024

V roce 2024 se ve Zlatokopeckém skanzenu ve Zlatých Horách koná Mistrovství Evropy v rýžování zlata! Své zkušenosti tady mezi sebou poměří ostřílení zlatokopové i začátečníci.

Vlastní soutěž se uskuteční v Údolí ztracených štol v prostoru Zlatokopeckého skanzenu, který leží dva kilometry západně od města Zlatých Hor.

A proč mistrovství hostí zrovna Zlaté Hory? Město Zlaté Hory totiž doslova vděčí za svou existenci středověkému dobývání zlata. Novodobá tradice soutěží rýžování zlata vznikla ve Zlatých Horách před 30 lety. Každý rok se zde koná soutěž o putovní Zlatou pánev. 

Hefaiston

Hrad Helfštýn, 23. - 25. 8. 2024

I v letošním roce se hrad Helfštýn na několik dnů promění doslova v Mekku kovářství. Na Helfštýn dorazí kovářští mistři z celého světa a návštěvníci budou mít jedinečnou příležitost obdivovat jejich zručnost při práci. Hefaiston je největší mezinárodní setkání uměleckých kovářů, které probíhá na hradě Helfštýn od roku 1982.

Kováři pracují pod širým nebem na několika pracovištích. Mnohé z jejich děl pak zůstanou na hradě nebo ozdobí město Lipník nad Bečvou, u kterého se hrad nachází. A na hradě i ve městě můžete obdivovat práce také z předchozích ročníků.

Připraven je také bohatý doprovodný program.