Vydáte-li se na výlet do těchto drahými kovy protkaných končin, nezapomeňte se zastavit v údolí Ztracených štol a zlatorudných mlýnů v lokalitě Zlaté Hory. Říčka Olešnice tu po miliony let ukládala zlato a již v dávných dobách se zde těžilo. A dnes si můžete rýžování zlata vyzkoušet!
Naučná stezka kolem osady vede i k místu s obdivuhodným optickým klamem, kde voda "teče do kopce".
Přímo v osadě pak najdete repliku vodou poháněných středověkých hornických mlýnů zhotovených podle dobových nákresů, nebo tavící pec. Objekt pece se skládá z venkovní kryté části – tavírny a vnitřní pracovní síně s ručně poháněnými měchy.
Dál na vás čeká replika hornického srubu, který je prezentován venkovní a obytnou částí.
Hornická osada byla ve středověku uzavřeným opevněným komplexem, kde se zpracovávala
vytěžená ruda, a kde zároveň žili horníci svým běžným životem. K objektu neodmyslitelně patří také zvonička. Ta symbolizuje „pivní zvonec,“ který zavedl pro zdejší horníky prostřednictvím nového horního práva v roce 1524 biskup Jakub ze Salzy. Na přístupové cestě k hornické osadě stojí dřevěná replika strážní věže, která je přístupná a slouží jako vyhlídka.
V těsné blízkosti hornické osady se nachází i závodiště se soutěžními klajmy. Tyto prostory jsou využívány při každoročních soutěžích v rýžování zlata o putovní pánev starosty města. Ve Zlatých Horách byla založena tradice rýžování zlata v roce 1993. Vrcholnou soutěží bylo mistrovství světa v této disciplíně v roce 2010.
Už jen kousek to pak máte na prohlídku Poštovní štoly, nebo do Muzea ve Zlatých horách.
Skanzen se nachází cca 3 km od Zlatých hor (silnice směr Mikulovice). Zaparkovat lze na 2 parkovištích v těsné blízkosti skanzenu.
Nejbližší železniční zastávka se nachází v Ondřejovicích (necelé 2 km od areálu), autobusová zastávka je pak od skanzenu ještě blíže, cca 600m.