Hotel Praděd Thamm


Nacházíte se:
Zlaté Hory

Od malé hospody, přes důstojnost prvorepublikového hotelnictví, středisko pro rekreanty z řad odborářů až na pokraj zkázy. Tak bohatou historii má za sebou Hotel Praděd ve Zlatých Horách, který nese dodnes jméno svých zakladatelů rodiny Thamm.

Zatímco britské impérium zahájilo svou viktoriánskou éru, když v roce 1837 započala vláda královny Viktorie, ve slezském městě Zuckmantel rodina Thamm postavila hostinec. Přízemní objekt v roce 1928 přebudoval Eduard Thamm na hotel, který hostům poskytoval na svou dobu velmi kvalitní služby. Hotel měl vlastní vinárnu s názvem Černá růže, která byla postavena v roce 1925 vedle nízké restaurace směrem k dnešní benzinové čerpací stanici. (Ve stejné budově sídlila od roku 1935 v několika pronajatých místnostech četnická stanice.) Hotel v roce 1945 převzali do národní správy Konstantin Novák a Rudolf Hemza a přejmenovali jej na hotel Praděd. Od roku 1950 převzala budovu správa Revolučního odborového hnutí v Karlovicích a zřídila v něm rekreační středisko, v němž se mohli rekreovat odboráři z celého Československa. V letech 1960 až 1995 se zde několikrát rekreoval i známý herec a komik Vladimír Menšík. Devadesátá léta znamenala pro hotel málem zkázu, když se tehdejší majitel zadlužil a objekt ponechal v zástavě bance.

Nakonec ale dopadlo vše dobře a dnes je z hotelu Praděd Thamm prosperující podnik, který svým hostům nabízí řadu gastronomických specialit, včetně rybích pokrmů či jehněčího masa. Na své si přijdou také milovníci klasických jídel, jako jsou například bramborové šišky s mákem.

Turistické informace


Krnovská 197
793 76 Zlaté Hory