O poklady v regionu Zlatohorsko opravdu není nouze – ať už se jedná o pravé zlato, nebo o poklady v podobě unikátních přírodních krás, tajemných zákoutí, dechberoucích místních pověstí nebo míst, která dokážou zázraky. Region leží v těsné blízkosti polských hranic sousedí také z Rychlebskými horami.
Přímo ve Zlatých horách se můžete vydat, např., do místního muzea. Také se zde dovíte mnoho důležitých věcí o jisté léčebné metodě – speleoterapii. Tuto metodu, která kombinuje mikroklima jeskyní a podnebí a další léčebné procesy si můžete vyzkoušet přímo v ozdravovně Edel, která se zaměřuje především na léčení dětí.
Pokud opravdu chcete najít zlato, vydejte se do Zlatokopeckého skanzenu. Pokud se vám ale příliš nepoštěstí u rýžování zlatých šupinek, nezoufejte – prohlídka tohoto místa bude stát i tak určitě za to. Vydejte se i na procházku po Hornické naučné stezce, která vede kolem osady, a vede i k místu s obdivuhodným optickým klamem, kde voda "teče do kopce". A tajemný podzimní labyrint můžete prozkoumat, pokud se vydáte do Poštovní štoly.
Nejvýše položená obec na Moravě, Rejvíz, je od pradávna opředena mnohými legendami. V kraji se dodnes vypráví o pyšných obyvatelích tajemného města Hunohrad, nebo o pastýři Gillovi, který byl odsouzen bloumat mezi rašeliništi, ochraňovat poctivé a trestat hříšné. Dalším mystickým místem, i když samozřejmě zcela jiného druhu, je pak hojně navštěvované poutní místo Maria Hilf – Panny Marie Pomocné.
Tajuplná osada Rejvíz - ta nejatraktivnější místa lokality jsou zpřístupněna díky místní naučné stezce o celkové délce 4,3 km. Jedná se o příjemnou, nenáročnou trasu, která vede převážně po zpevněné lesní pěšince. Poslední půl kilometr trasy vede dřevěnými chodníčky. Je vhodná i pro jízdu s kočárkem, a i malé děti si s ní hravě poradí. Kromě Velkého mechového jezírka rašeliniště skrývá ještě druhé, menší jezírko – to však není veřejnosti přístupné.
V obci Rejvíz se nezapomeňte zastavit ve stejnojmenném penzionu. Jeho interiér byl začátkem 20. století vyzdobený díly místních řezbářů, bratrů Braunerů, kteří přišli na unikátní nápad vyřezávat židle s karikaturami stálých hostů. Pokud tady chtěl mít host svou podobu, musel si výrobu židle zaplatit. Kdykoliv ale do restaurace přišel, měl na ni výhradní právo. A tak si tam ještě i dnes můžete sednout na židli písaře nebo lesního, bláznivě zpívající Bety i kostelníka, kominíka či řezníka. Sbírka se neustále rozrůstá, a tak si také vy můžete nechat na zakázku vyrobit svoji osobní židli…
O nádherný výhled do krajiny se postará rozhledna Biskupská kupa, na kterou vede několik tras s různou náročností.
Slezským Semmeringem pro zdraví
Za tajemstvím Rychlebských hor
Skvělý tip na dovolenou? Velké Losiny!