Rozhledna Biskupská kupa - Turistický informační portál Olomouckého kraje

Rozhledna Biskupská kupa


Nacházíte se:
Zlaté Hory

Opravdovou dominantu zlatohorského regionu je právě tato rozhledna v nadmořské výšce 890 m na česko-polské hranici.

 Byla postavena jako první kamenná rozhledna v Jeseníkách v roce 1898 k příležitosti padesáti let vlády císaře Františka Josefa. Ovšem již v roce 1890 stála na vrcholu Biskupské kupy rozhledna v podobě dřevěné pyramidy. Ta ovšem během pěti let zchátrala a zřítila se. Největší zásluhu na stavbě 19 metrů vysoké kamenné rozhledny měl tehdejší sudetský turistický spolek MSSGV. V průběhu obou světových válek sloužila rozhledna jako pozorovatelna.

 Z ochozu vyhlídkové věže jdou vidět všechny vrcholy jesenických hor včetně Pradědu. Západním směrem lze spatřit Králický Sněžník. Na východě pak Beskydy a za velmi dobré viditelnosti nejvyšší štíty Vysokých Tater. Rozlehlá pláň polské nížiny se pak otevírá severním směrem, kde lze pozorovat komíny druhé největší tepelné elektrárny v Polsku u Opole (65 km) a obrysy 100 km vzdáleného města Wroclaw.

K rozhledně můžete dojít pěšky po zelené turistické značce ze Zlatých Hor nebo ze sedla na silnici Zlaté Hory-Jindřichov (1,5 km). Zvolíte-li cestu ze Zlatých hor (4 km) počítejte s převýšením kolem 450 m.Mírnější cestu umožňuje naučná stezka Sv. Rocha z Petrových Bud. Přes Biskupskou kupu vede také modrá turistická značka z Petrovic k hraničnímu přechodu Zlaté Hory a červená pohraniční značka.