Vstupte do kouzelné atmosféry vánočního času. Okouzlující horská krajina Jeseníků a malebná města Hané vás zvou k nezapomenutelnému adventnímu zážiku.
Přijďte si užít nezapomenutelné chvíle plné pohody, světel a vánočního ducha. Vítejte na stránkách plných inspirace pro váš adventní a vánoční pobyt v této malebné části naší republiky.
Olomoucké vánoční trhy patří k těm nejhezčím. Vychutnejte si pravou vánoční atmosféru od 22. listopadu až do 23. prosince 2024. Projděte se vánočním městečkem s více než stovkou stánků s tradičním sortimentem a bohatou nabídkou punčů.
Čeká vás neopakovatelná atmosféra uprostřed historické Olomouce. Malé návštěvníky potěší vánoční kolotoč, Ježíškova dílna a divadelní představení. Setkáte se s tradičními výrobky spojenými s Vánocemi, zimou, regionální kuchyní. Načerpejte insipraci pro vánoční dárky. Zaposlouchejte se do tónu klasických koled, čekají vás také koncerty - at´už vám zazpívají děti z místních ZUŠ, nebo se vám představí Michal David, Fleret nebo kapitán DEMO a další. Vyhlídkové kolo na tržnici je v provozu každý den, zabruslit si na kluzišti můžete až do 5. ledna 2025. Od 29. listopadu do 22. prosince (vždy pátek až neděle) můžete využít i komentovaných prohlídek radnice. Více informací najdete na webu.
Období od 22. listopadu, kdy se slavnostně otevře kluziště, do 22. prosince bude centrum města Prostějova patřit vánočním trhům řemeslných výrobků, různých pochutin a vánočním sortimentem. A také programu Prostějovské zimy.
Co na návštěvníky například čeká? 29. listopadu to bude tradiční rozsvícení vánočního stromu v 17:00 hodin. Chybět nebudou ani jízdy oblíbeným vánočním vláčkem, bohatý program kulturního klubu DUHA, který je určen zejména těm nejmenším. Čekají nás také večery s koncerty, vystoupí např. Žalman a spol., stejně jako vystoupení místních kapel.
Více informací na webu.
Prostranství před šumperskou radnicí bude letos již počtvrté hostit akci Vánoční Šumperk. Atmosféru na tržišti navodí především kulturní program, tradiční stánkový prodej i vánoční výzdoba. Děti se mohou opět těšit na Ježíškovu nebeskou kancelář a andělská křídla. Navíc, každou adventní sobotu od 14:30 můžete vyrazit na speciální tématickoou hodinovou komentovanou prohlídku města.
Více info na webu.
Vánoční trhy v Hranicích na Masarykově náměstí budou zahájeny v pátek 29.listopadu. Od 16:00 hodin začne Vánoční koncert bratrů Hradeckých a v 17:00 hodin se rozsvítí vánoční strom. Poté na pódiu vystoupí Davide Mattioli. V 18:30 hodin bude program pokračovat koncertem kapely Buty. Chybět nebudou živá zvířátka nebo rozsáhlý Halouzkův betlém.
V dalších dnech se pak můžete těšit na bohatý kulturní a hudební program, na výpravné představení Živý betlém a na spoustu dalších vystoupení.
Vánoční trhy potrvají až do 21. prosince.
Podrobný program najdete na webu.
Letošní Vánoce v Přerově začnou 1. prosince, kdy budou zahájeny také vánoční trhy. V 18 hodin se slavnostně rozsvítí vánoční strom na náměstí T.G. Masaryka.
Čeká vás bohatý kulturní program. Prostor v něm dostanou školy i školky, ale uslyšíte i osvědčené kapely a interprety. Na pódiu zazpívá Argema, Turbo nebo Raedy Kirken. 5.12. bude navíc i Krampusácký pochod.
Více informací webu.
Každý adventní víkend bude mít své vlastní téma a nabídne novou originální atmosféru – od pekelného čertovského programu (6. a 7. prosince), přes tradiční hanácké Vánoce 13. a 14. prosince), až po středověký advent (20. a 21. prosince). Součástí má být bohatý kulturní program. Při nevlídném počasí se návštěvníci zahřejí ve vytápěných stanech. Na náplavce bude pro návštěvníky vždy připravený také stylový fotopoint. Jistotou pro děti pak určitě bude kolotoč.
Na Masarykové náměstí v Uničově vás čeká nejen Soutěž Vánočka 2024 /slovem a zpěvem provází Michaela Dolinová a hraje kapela Něco si přej/, ale také adventní trhy, lidová zabijačka a masné speciality, vánoční zvyky, zvonička, jesličky se zvířátky.
O adventních víkendech jsou připraveny již tradiční Vánoční prohlídky hradu Šternberk. V rámci prohlídek návštěvníci uslyší zajímavé informace o historii Vánoc, vánočních tradicích a zvycích, jak slavila Vánoce šlechta i prostý lid. Interiéry hradu doplní slavnostní vánoční výzdoba, betlémy, historické hračky a mnoho dalších vánočních doplňků.
Prohlídky vánočně vyzdobeného zámku se speciálním výkladem o tradicích a ukázkou ze známých pohádek.
Na prohlídky je nutná rezervace na 585 952 184 nebo 737 291 359. Více informací www.zamek.namestnahane.cz.
Prohlídky vánočně vyzdobeného zámku budou letos na téma "Na kupecké stezce". Po oba dny od 10:00 budou probíhat tematické prohlídky vídeňského křídla zámku. V prostorách zámku se budou konat 2 vánoční jarmarky, 2 koncerty a je zajištěno občerstvení.
Prohlídky vánočně vyzdobeného zámku se speciálním výkladem o tradicích a zvycích - kdy se u nás poprvé rozsvítil vánoční stromeček, kdo vymyslel tradici stavění beltémů, jak se slavily vánoce na zámku, a jak v chalupě? To vše se dovíte na těchto speciálních prohlídkách vánočně vyzdobeného zámku.
Vánočně vyzdobený hrad Bouzova otevírá svým návštěvníkům brány, a zve vás na tématické prohlídky. Pro děti i dospělé je připravena výtvarná dílna na I. nádvoří.
Rezervace prohlídek je povinná na telefonu: 775 888 960.
Každý rok ožije v předvanočním čase hustopečský zámek tradiční akcí" Vánoce na zámku". Letošní rok začne 14. prosince v 15:00 hodin Vánočním vystoupením a poté zahraje cimbalová muzika Luboše maršálka. Neděle provoní vánočním svařákem, zabíjačkou, perníky a dalšími dobroty. Nebudou chybět dílničky pro malé i velké dětí, vánoční jarmark, vánoční výstava dětí z MŠ a ZŠ a výstava betlémů. Bohaté občertvení zajištěno po oba dny.
Závěrečnou akcí roku 2024 bude Silvestrovský hrad. V úterý 31. 12. 2024 budou připraveni slavnostně naladění průvodci a hrad vyzdobený v duchu Vánoc. Prohlídky se uskuteční od 10 do 15 hodin. Chybět nebude drobné občerstvení.
Silvestrovskou atmosféru pomůže naladit flašinetář, který svým nástrojem ozvučí prostory hradního nádvoří. Aktivní návštěvníci se mohou zapojit do závodu v orientačním běhu SILVESTROVSKÉ KUFROVÁNÍ. SKI OB Šternberk připraví tratě pro začátečníky i pokročilejší běžce. Start i cíl bude přímo na nádvoří hradu.
Přijeďte si ukrátit čekání na Nový rok prohlídkou hradu Bouzov. Prohlídky procházejí tzv. Zimní trasou a jsou obohaceny o humorné osobní zážitky průvodců z prohlídek. Jedná se tedy o běžnou prohlídku s průvodcem hradem.
REZERVACE NUTNÁ ! Rezervace pouze na tel. č. 775 888 960 pondělí - pátek (všední dny) od 9:00 - 15:00 hod. Sms rezervace nepřijímáme.
Speciální prohlídky se samotnou paní kasetlánkou. Telefonická rezervace nutná - 773 785 281.
První lednovou sobotu v roce 2025 proběhne tradiční Výstup na Helfštýn. Hrad je 4. 1. výjimečně otevřen od 8 do 15 hodin. Vstupné jednotné 50 Kč.
Více informací na webu.
Betlém naleznet v Ateliéru řezbáře Jaroslava Beneše, který je jeho autorem. V současné době jej tvoří na 300 figurek, přičemž kromě tradičních biblických postav zachytil řezbář i skutečné postavy obyvatel města i Moravy: např. hanáckého obra Josefa Drásala, zápasníka Gustava Frištenského či malíře Libora Vojkůvku. Kuriozitou je figurka vězně Kajínka prchajícího z nedaleké mírovské věznice. Betlém je pohyblivý, střídá se u něj noc a den, a je ozvučený.
Betlém je přístupný v období adventu, denně od 14h. Dále je možné navštívit betlém po telefonickém objednání: 603 929 926, vstupné je dobrovolné.
Novinkou letošního roku je Betlémská cesta centrem města Šternberk. Na značené trase můžete obdivovat beltémy ze sbírky Milana Hornišera a unikátní betlém Zdeňka Horáka. Navíc po cestě můžete obdivovat vánoční stromečky, které nazdobily děti z místních škol a zájmových kroužků. V informačním centrum bude probíhat doprovodná výstava.
Na Dolním náměstí v Olomouci najdete během konání vánočních trhů velký betlém řezbáře Jana Vinckera. Tvoří ho 15 figur z černého topolu, nejvyší figura má skoro dva metry.
V katedrála sv. Václava můžete spatřit dřevěný betlém z 19. století, jeho malované figury velké téměř půl metru vytvořil neznámý autor.
Kostel sv. Mořice se pyšní betlémem vyřezaným z olivového dřeva, jehož figury pocházejí z řezbářské dílny z Betléma v Izraeli. V kostele bývá vystaven až těsně před Štědrým dnem.
V kostele Panny Marie Sněžné je od Štědrého dne do Hromnic vystaven sádrový polychromovaný betlém z první poloviny 20. století.
Sádrový betlém je k vidění rovněž v kostele sv. Michala. Najdete ho zde už od první adventní neděle, je ale bez Ježíška, ten je do jesliček vložen až na Štědrý den.
Betlém můžete obdivovat také v Bazilice Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku. V tomto betlémě najdete mimo jiné i krále Heroda, dávajícího krutý příkaz k vraždě betlémských chlapců.
Vánoční výstava beltémů z nejrůznějších materiálů a z mnoha historických období na vás čeká ve výstavní síni SOUDU - turistického centra v Javorníku.
Výstava bude otevřena: PO - PÁ, 8:00 - 15:30
Mohelnický betlém má několik pohyblivých sekcí a celkově a zabírá 42 m2. Vše je vyřezáno z lipového dřeva a kolorováno.
Betlém je umístěn ve farním kostele svatého Tomáše Becketa v Mohelnici; vchod k betlému je z bočního vchodu (jižní strana) – vchod do kaple svaté Anny.
Mohelnický betlém lze vidět
každé úterý v roce, a to od 15:00 do 17:00 h,
každý čtvrtek v roce, a to od 10:00 do 12:00 h
a každou sobotu v roce, a to od 10:00 do 12:00 h.
Vaši návštěvu je však třeba předem telefonicky objednat. Prohlídku betléma objednávejte na „Turistickém informačním centru Mohelnicka“ – tel.: 583 430 915.
Výstava vás zavede do světa především cizokrajného koření a prozradí, z jakých plodin se jednotlivé druhy získávají, kde tyto plodiny rostou a kdy si našly cestu do evropského (tedy i našeho) jídelníčku. Zároveň si prohlédnete nejrůznější pomůcky, s nimiž připravovaly vánoční dobroty naše babičky. A možná také objevíte u vás doma zatím nevyzkoušený nebo už zapomenutý recept.
Zveme vás na interaktivní výstavu ze sbírek Vlastivědného muzea v Šumperku „Za zimních večerů v chalupách“. Touto výstavou navštívíte dobu, kdy na vesnicích končily zemědělské práce a chlad a nedostatek světla zahnal lidi do světnic, kde vykonávali drobné práce jako tkaní, vyšívání, výrobu košíků, pometel či šindele.
Dozvíte se, ale také si prakticky vyzkoušíte, čemu se lidé v zimě v dobách, kdy neznali televizi a počítače, věnovali. Zjistíte jaké zvyky a tradice se dodržovaly v povánočním období až do masopustu či jak velkou události pro rodinu byla zabíjačka.
V rámci výstavy se tak můžete obléct do masopustních masek, vyzkoušet si kostým Mikuláše, anděla či čerta, vyrobit škrabošku, pometlo, vyšívat knoflíky a jednoduché ornamenty nebo vyzkoušet jednoduché tkaní na rámech.
Výstava bude pčedstavovat historii perníkářského řemesla na Moravě, zejména na Šumpersku. Představí bohatou a vzácnou sbírku historických perníkářských forem, které patří mezi vrcholné řezbářské výrobky. Najdeme na nich motivy husarů na koních, ženy a muže v dobových krojích, svaté Mikuláše, srdíčka, nemluvňata a další. Kromě historických perníkářských forem výstava představí další vývoj perníkářství – uvidíte vykrajovací formy a obrázky na perník z počátku 20. století – a neopomene ani současné trendy v pojímání perníku jako jednoho z důležitých symbolů Vánoc.
Součástí výstavy budou dílny, v nichž si děti budou moci vyzkoušet vykrojit perník a nazdobit jej podle vlastní fantazie. Na tvořivé dílny je nutné objednat se předem.
Výstava představí vánoční příběh v rozmanitém provedení. Vystaveny budou betlémy ze sbírek Vlastivědného muzea v Šumperku, ale i ze soukromé sbírky Vlasty Jiráskové z Mohelnice.
Také letos se můžete v Muzeu Komenského v Přerově těšit na tradiční výstavu Vánoce na zámku, tentokrát doplněnou o ukázku historických kočárků ze sbírky Vlastivědného muzea v Olomouci.
Na vánoční výstavě ale nebude chybět ani tradiční tzv. Zbořilův betlém, který tvoří130 figur 30 cm vysokých, vyřezávaných z lipového dřeva. přičemž postavy znázorňují řadu dnes již zapomenutých řemesel i výjevy ze všedního života venkovanů.
Výstava také návštěvníkům tradičně nabídne možnost pokochat se krásou a originalitou pravých českých skleněných vánočních ozdob z opavského výrobního družstva Slezská tvorba. Pro veřejnost je v prostorách přerovského zámku připravena výtvarná dílna v podobě malování skleněných baněk, a to o víkendu 7. a 8. prosince 2024 od 9.00 do 16.30 hodin.
Předvánoční čas patří světýlkům. Plavby Olomouc proto i letos ozdobily jednu z lodí nespočtem žárovek a všem, kteří zavítají na olomouckou náplavku, nabízejí adventní plavby. Ty budou probíhat téměř každý den až do Nového roku. Stejně tak se vánoční výzdobou rozzářil i prostor vnitrobloku na Dolním náměstí, OLODVOREK, kde se příchozí mohou zahřát punčem i kulturním programem.
Plavbu je nutné rezervovat, více info na webu.
Vánoční stromeček v zoo není jen ozdoba, ale musí taky chutnat ptáčkům, veverkám a ostatním volně žijícím zvířátkům. Místo baněk jsou na něm jablíčka, lojové koule, šišky obalené v semínkách a jiné dobroty. Dům dětí a mládeže Olomouc zdobí tradičně jako první. Na několika místech obchůzkové trasy může ovšem naše stromečky obohatit každý, kdo půjde kolem v průběhu celé zimy.
Více informací naleznete na www.zoo-olomouc.cz.
Dětské vstupné pro všechny dospěláky je dárek, který Vám udělá radost už během dne. Užijte si dopoledne Štědrého dne na čerstvém vzduchu a přijďte se podívat, jak sluší zoologické zahradě vánoční kabát. Pokladny budou otevřeny do 14:00 h.
Více informací naleznete na www.zoo-olomouc.cz.
Klid, pohoda, vánoční výzdoba, teplý punč – prostě úplně jiná zoo než v létě. Venku chladno, ale v pavilonech příjemně vytopeno. A zvířata? Řada z nich je mnohem aktivnější než za letního horka. Komentované prohlídky jsou odměnou pro ty, kteří vydrží až do odpoledne. Průvodce vychází z dětského hřiště v areálu v 16:00 a 18:00 hodin. Na prohlídku s průvodcem není nutná registrace.
Více informací naleznete na www.zoo-olomouc.cz.
Přeneste se na chvíli do minulosti a vychutnejte si atmosféru lidových Vánoc na Hané.
Lidové zvyky a tradice si můžete připomenout na akci Hanácké Vánoce v Hanáckém muzeu v přírodě v Přikazech, navíc v nezaměnitelné hanáčtině.
Typickým lidovým zvykem bylo vyřezávání a stavění jesliček/betlémů, přičemž v některých jejich tvůrci zpodobňovali své sousedy – takový je např. Loštický betlém řezbáře Jaroslava Beneše s více jak třemi sty figurami.
A když už budete v Lošticích tak nezapomeňte ochutnat jedinečnou gastronomickou lahůdku - Olomoucké tvarůžky, které jsou v Lošticích „doma“.
Kouzelnou atmosféru olomouckých vánočních trhů můžete spojit s jedinečnými gastro zážitky v restauracích v Olomouci. Věřte, že je z čeho vybírat:
Na chvilku zavřete oči a zaposlouchejte se… Slyšíte to? Zvonky, starobylé koledy, vánoční mše a koncerty - to jsou tóny Vánoc. Hudba vám pronikne přímo do srdce a vánočně vás naladí.