Městské muzeum Zlaté Hory


Nacházíte se:
Zlaté Hory
Se slevovou kartou zdarma

Už odnepaměti lidé na Zlatohorsku těží kovy. O této vlivu této činnosti nejen na zdejší obyvatelé, ale i okolní krajinu, vypráví muzeum ve Staré poště.

Muzeum ve Zlatých Horách sídlí ve Staré poště, nejhezčí budově zdejší městské památkové zóny. Postavená byla v roce 1698 jako vůbec první poštovní úřad na území tehdejšího Slezska. Dům se pyšní bohatě zdobenou fasádou a ve svých časech vedle pošťáků, kteří tady přepřahali unavené koně za odpočaté, sloužil také obchodníkům jako zastávka na cestě do Vratislavi (Wroclaw). Bylo zde možné i přenocovat, a tak se může stavení pochlubit několika slavnými nocležníky, jako byl císař Josef II, nebo rakouský vojevůdce generál Laudon. Ve stejných prostorách fungovala zlatohorská pošta až do roku 1936.

Po náročné rekonstrukci objektu bylo v roce 1995 ve Staré poště otevřené nové městské muzeum. Návštěvníky láká především na expozici těžby zlata a rud, které v okolí města získávali lidé už na přelomu 10. a 11. století. S dolováním kovů souvisí i rozsáhlá sbírka minerálů nebo model středověké i novodobé hornické štoly, to vše doplněné venkovskou jizbou rodiny místních dělníků. Návštěvníci muzea v jeho mučírně poznají také smutnou historii čarodějnických procesů, které se v 17. století nevyhnuly ani Zlatohorsku. Další prostory Staré pošty jsou věnované horské obci Rejvíz. V roce 2018 bylo muzeum vybaveno interaktivními aplikacemi.

Turistické informace


Městské muzeum
nám. Svobody 94
793 76 Zlaté Hory