Za tajemstvím Rychlebských hor - Turistický informační portál Olomouckého kraje

Za tajemstvím Rychlebských hor


Nacházíte se:
Javorník

Javorník, Račí údolí s Tančirnou, zřícenina, zámek nebo klášter s temnou historií  - tento region těsně u polských hranic je skvělým východiskem pro průzkum velké části Rychlebských hor.

Hned na začátku, v Račím údolí,  překvapí uprostřed lesů krásná secesní budova Tančírny. Ta pamatuje doby, kdy tato lokalita bývala centrem celého Nyského knížectví. Od Tančírny se pak přes vyhlídkové místo Čertovy kazatelny můžete vydat na romantickou zříceninu hradu Rychleby, a pak dál dojít až do Javorníku. Městu dominuje zámek Jánský Vrch.

Pokud máte rádi místa s velmi pohnutou historií, zavítejte také do Bílé Vody u samotných hranic s Polskem. Tamější klášter se stal útočištěm pro řádové sestry, které sem byly v 50.letech minulého století násilně převezeny a vězněny. Památkou na jejich mnohdy tragický osud je i zdejší hřbitov, více se také dozvíte v  muzeu. O osudech sester se můžete dočíst i v románu Bílá Voda Kateřiny Tučkové. 

Tip pro rodiny s dětmi

Určitě nepropásněte některou z lákavých zámeckých prohlídkových tras. V letní v sezoně se tady neoblékají do historických kostýmů jen průvodci – i děti se mohou cítit alespoň na malou chvilku jako princezny nebo rytíři. A to ještě není vše -  v Pohádkovém zámeckém parku se bude dobře bavit celá rodina.

Pokud přijedete do Javorníku od Žulové, u Skorošic na Lánském vrchu si určitě všimnete Obřího stolu a židlí - ideální místo k odpočinku s parádním výhledem.

Pěší turistika

Z Javorníku se pak můžete vydat přes obec Travnou a Zálesí na hraniční horu s Polskem  - Borůvkovou horu s rozhlednou.

Pokud vás lákají přírodní unikáty, vydejte se na procházku k nevšednímu skalnímu útvaru zvanému Venušiny misky nebo k Vodopádům Stříbrného potoka – označovaným jako Nýznerovské vodopády.

Koupání

V létě máme skvělý tip na osvěžení – kolem Žulové nebo Uhelné se to jen hemží zatopenými lomy, vhodnými (samozřejmě na vlastní nebezpečí) ke koupání – zavítejte do lomu Kaolinka, Transgranit, Pelnář, Vycpálek nebo na Žulový vrch

Cyklotip

Vyzkoušejte Rychlebské stezky!   Dalším skvělým tipem na cyklotrasy může být trasa Javorník - Borůvková hora, nebo Bílá Voda - Hraničky.

Doporučujeme:

Seznamte se s krajem pokladů

Slezským Semmeringem pro zdraví

Skvělý tip na dovolenou? Velké Losiny!

Podivuhodné Kouty

Zavřít