Podivuhodné Kouty - Turistický informační portál Olomouckého kraje

Podivuhodné Kouty


Kouty nad Desnou

Víte, co spojuje unikátní technickou památku, nejdelší sjezd na koloběžkách a krásnou scenérii jesenických hor? Jsou to Kouty nad Desnou a jejich nejbližší okolí. 

Aktivní za každého počasí

Jedná se moderní středisko zimních i letních sportů, a také je to výchozí bod mnoha turistických tras. Dostanete se tam pohodlně jak vlakem, tak autem.

Technický div

Přímo z Koutů je to už jen kousek k ojedinělému, pro někoho možná kontroverznímu, technickému unikátu -  Přečerpávací vodní elektrárně Dlouhé Stráně. Můžete si dokonce i vybrat, jak se nahoru dostanete – pěšky, na kole, na koloběžce, kus cesty lanovkou, nebo během organizovaných prohlídek elektrárny také autobusem. Osobní auta vjezd povolen nemají. Pohled na vodní hladinu Horní nádrže a na okolní horskou krajinu je pak opravdu nezapomenutelným zážitkem.

Adrenalin všemi směry

Pro milovníky adrenalinu je připraven nejdelší sjezd na koloběžkách v ČR. Koloběžky si můžete půjčit přímo v Koutech nebo u Horní nádrže. Pak na Vás čeká sjezd, jeho délku si už zvolíte sami – ten nejdelší možný má 17 km. Samozřejmě musíte být opatrní a svou jízdu přizpůsobit počasí, svým silám, a také kolemjdoucím pěším, projíždějícím cyklistům i autobusům.

Celá tato oblast je doslova posetá cyklotrasami o různých stupních obtížnosti. Jedná se převážně o náročnější horský terén. Jedna z cyklotras, č. 6155, je dokonce jednou z nejnáročnější cyklotras vůbec, překonáte během ní převýšení 780 m.  

Vypravit se můžete také do Bike Parku nebo Balanc Parku přímo ve sportovním areálu Kouty.

 Tip pro rodiny s dětmi (a nejen pro ně)

Přímo v Koutech doporučujeme pohádkový Koutecký les. Na vrcholcích kopců stojí za to Naučná stezka Rysí skála – zábavná trasa s nádhernou vyhlídkou, přístřeškem a herními prvky pro děti. Také doporučujeme lesní naučnou stezku Švagrov. 

Další tipy v okolí:

Vydejte se Slezským Semmeringem pro zdraví!

Nedaleko je také další atraktivní turistické centrum - Červenohorské sedlo.

A co takhle skvělý tip na dovolenou? No přece Velké Losiny!

 

Zavřít