Dlouhé Stráně - přečerpávací vodní elektrárna - Turistický informační portál Olomouckého kraje

Dlouhé Stráně - přečerpávací vodní elektrárna


Nacházíte se:
Kouty nad Desnou

Třetí největší přečerpávací vodní elektrárna na světě a nejrozsáhlejší vodní energetické dílo v České republice. Jde o technický div nejen Olomouckého kraje, Horní i Dolní nádrž, stejně jako celá stavba pod zemí vás ohromí svoji důmyslností.

Většina objektů se nachází pod zemí, stavby na povrchu jsou ohleduplně začleněny do okolní přírody a vytvářejí s ní harmonický celek. Na začátku prohlídky zhlédnete v informačním středisku film o stavbě tohoto díla a o významu VPE Dlouhé stráně pro energetický provoz v České republice. Návštěva části elektrárny, do které se vchází dlouhým tunelem, je neopakovatelným zážitkem. Celý areál byl budován již od roku 1978, zprovozněn byl o 18 let později.

Exkurze se konají vždy pouze na základě on-line rezervace, denně 8.00-15.00 hod. 

Dopravní info:

Přeprava osobními automobily, není dovolena, je tedy nutné použít hromadnou dopravu provozovatelem, pokud nejsou návštěvníci součástí organizované skupiny, přepravující se poskytovaným autobusem. Osobní automobily je možné ponechat zaparkované na bezplatném parkovišti v bízkosti objektu Helia sportu (100m).
Dopravné zahrnuje přepravu účastníků exkurze v rámci jejího programu a to autobusem (autobusová zastávka přímo před areálem) na parkoviště za správní budovu PVE DS, dále na dolní a horní nádrž a zpět. Min. počet v skupině  - 15 osob, max. - 50 osob. V zimních měsících (sněhová přikrývka) se prohlídky horní nádrže nekonají.

Tip

Chcete poznat také okolí Dlouhých strání? Vydejte se např. na naučnou stezku Rysí skála, nebo prozkoumejte celé Podivuhodné Kouty...

Zavřít

Turistické informace


Kouty nad Desnou 1
788 11 Kouty nad Desnou 1

Víte že


  • Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně se v roce 2005 zařadila mezi 7 největších divů České republiky. Zařadila se tak mezi nejvýznamnější české památky jako jsou třeba hrad Karlštejn nebo zámek Hluboká. V samotném finále hlasovací soutěže se stala dokonce největším divem České republiky, kdy pro ni hlasovalo 119 158 občanů.