Tančírna v Račím údolí


Budova postavená v secesním stylu, patřila k vyhlášeným výletním místům obyvatel Javorníku i širokého okolí. Oblíbené byly pěší procházky z Javorníku, přes Jánský vrch, Čertovy kazatelny, hrad Rychleby a zpět do Račího Údolí, nebo z Nových Vilémovic do Račího Údolí přes Červený Důl. Před válkou se zde o sobotách konaly zábavy, o nedělích čaje s hudbou. Okolí malebného místa zkrášluje parčík se skalkami, rododendrony, okrasnými dřevinami a stylovým venkovním posezením.

Dříve byla tančírna jedna z nejkrásnějších staveb v okolí Javorníku a patřila k vyhlášeným výletním místům.

Na místě pozdější Tančírny stála koncem 19. století dřevěná parní pila, která patřila vratislavskému biskupství. V blízkosti se nacházela malá pekárna s prádelnou u Račího potoka a naproti obytný úřední domek. Na témže místě na začátku 20. století vznikla na místě pily tančírna s restaurací a hostinskými místnostmi, vpravo byl obytný úřední dům adaptován na restaurační a hostinský objekt.

Parčík vznikal společně s Tančírnou roku 1903. Jednalo se o přírodně-krajinářskou partii s pravidelnými prvky v centrálním prostoru před schodištěm do budovy.

Hlavní prostor tančírny je tvořen velkým "tanečním" sálem, který je zázemím pro koncerty, autorská čtení, taneční vystoupení, workshopy čisvatby.
Spodní část budovy tvoří salónek a kavárna spolu s informačním centrem.
Posezení nabízí i prostor před tančírnou. V létě pak lze k relaxaci, cvičení a odpočinku využít i park vedle tančírny.

Ostatní aktivity

cykloturistika, houbaření, pěší turistika