Zámek Jánský Vrch - Turistický informační portál Olomouckého kraje

Zámek Jánský Vrch


Nacházíte se:
Javorník

Jedna z největších sbírek dýmek v ČR, speciální kostýmované prohlídky pro děti, dobrodružný Pohádkový park, nádherné interiéry s původními prvky - tím se chlubí majestátní zámek v Javorníku.

Načervenalá fasáda zámku Jánský Vrch na skalnatém kopci nad Javorníkem se nachází na strategickém místě se širokým výhledem do okolí. Původní hrad i s okolním panstvím patřil od poloviny 14. století biskupství se sídlem ve Vratislavi (Wroclaw).  Svá nejlepší léta tady prožil hudební skladatel Karel Ditters z Dittersdorfu (ten byl ve své době známější než W.A. Mozart).

Návštěvníci si mohou vybrat z několika prohlídkových okruhů. První vede po reprezentačních komnatách se zachovaným vybavením z 19. století a představuje kapli s cennými plastikami a obrazy, unikátní 200 let staré záclony nebo jednu z největších sbírek dýmek v Česku. Druhý okruh provádí zájemce po hospodářských prostorách zámku a předvádí, jak bydlelo služebnictvo a správce a jak se na Jánském Vrchu vařilo či pralo. Dále je turistům zpřístupněna půda, a na třetím patře zámku, v bývalých hostinských pokojích se každý rok koná výstava zaměřena především na dětské návštěvníky.

Tip

Jaké je to být kastelánkou? Dozvíte se v rozhovoru!


Během letní sezony jsou pro děti připraveny kostýmované prohlídky - v dobovém kostýmu se předvede nejen průvodce - ve vypůjčeném kostýmu princezny nebo rytíře mají děti mají možnost absolvovat prohlídku plnou her, hádanek, a pohádek. Pravidelně se na zámku konají velikonočně a vánočně laděné prohlídky, a velkou popularitu si získaly i strašidelné a pohádkové prohlídky, které se konají každý rok v září.

Dodnes je zde patrná stopa někdejšího hudebního věhlasu místa, každoročně se v Javorníku koná Festival Karla Ditterse z Dittersdorfu i Zámecké kulturní léto, kdy hudbevníci živě hrají přímo během prohlídek Jánského Vrchu.

Přímo k zámku se autem nedostanete. Zaparkovat můžete na náměstí, a pak dojít k zámku po schodech (náročnější výstup), nebo pohodlnější cestou zámeckým parkem (cca 10 min).

Cyklotip

Trasa Javorník - Borůvková hora - Javorník

 

Tip na ubytování

Romantické prostředí penzionu a kempu Račí údolí.

Zavřít

Turistické informace


Národní kulturní památka
Státní zámek Jánský Vrch
790 70 Javorník

Osobnosti


  • Karel Ditters z Dittersdorfu