Zámek Jánský Vrch - Turistický informační portál Olomouckého kraje

Zámek Jánský Vrch


Nacházíte se:
Javorník

Jedna z největších sbírek dýmek v ČR, speciální kostýmované prohlídky pro děti, funkční plynové osvětlení, dobrodružný Pohádkový park, nádherné interiéry s původními prvky - tím se chlubí majestátní zámek v Javorníku.

Načervenalá fasáda zámku Jánský Vrch na skalnatém kopci nad Javorníkem se nachází na strategickém místě se širokým výhledem do okolí. Původní hrad i s okolním panstvím patřil od poloviny 14. století biskupství se sídlem ve Vratislavi (Wroclaw).  

Bohatá historie hradu a pozdějšího zámku

V průběhu 15. století byl hrad během husitských válek značně poškozen. Také samotní majitelé pak nechali pobořit jeho obranný systém, aby se hrad už nikdy nemohl stát nepřátelskou baštou. Velká přestavba hradu započala za biskupa Jana Rotha na přelomu 15.  a 16.století.  V průběhu těchto úprav byl také změněn název hradu na počest patrona vratislavských biskupů Jana Křtitele na Jánský Vrch. Kamenné reliéfní desky, dokládající tuto etapu stavebního vývoje a jeho přejmenování, můžete vidět dodnes během prohlídky.

K definitivní přestavbě původního hradu na barokní zámek, došlo za episkopátu biskupa Filipa Gotharda Schaffgotsche (1716-1795). Na svém sídle se biskup obklopil mnohými významnými osobnostmi, především z oblasti hudby. V roce 1769 si pozval hudebního skladatele, výborného houslistu a dirigenta Karla Ditterse z Dittersdorfu a Jánský Vrch se tak brzy stal střediskem hudebního života pro celé Slezsko. Ditters za téměř třicet let pobytu v Javorníku složil na čtyřicet komických oper, čímž se stal jedním ze zakladatelů německé komické opery. Ve své době byl známnější než W.A.Mozart. Ve vlastnictví biskupů se sídlem ve Vratislavi zůstal zámek až do konce druhé světové války. V roce 1959 byl objekt zapůjčen státu. Až po vzájemném majetkovém vyrovnání polské a české katolické církve v roce 1984 přešel celkově pod jeho správu. Nyní je ve správě Národního památkového ústavu.

Návštěvníci si mohou vybrat z několika prohlídkových okruhů. První vede po reprezentačních komnatách se zachovaným vybavením z 19. století a představuje kapli s cennými plastikami a obrazy, unikátní 200 let staré záclony nebo jednu z největších sbírek dýmek v ČR. Druhý okruh provádí zájemce po hospodářských prostorách zámku a předvádí, jak bydlelo služebnictvo a správce a jak se na Jánském Vrchu vařilo či pralo. Dále je turistům zpřístupněna půda, a na třetím patře zámku, v bývalých hostinských pokojích se každý rok koná výstava zaměřena především na dětské návštěvníky. Technicko-uměleckou raritou je unikátní dochované plynové osvětlení interiérů i hlavního nádvoří zámku.

Tip

Jaké je to být kastelánkou? Dozvíte se v rozhovoru!


Během letní sezony jsou pro děti připraveny kostýmované prohlídky - v dobovém kostýmu se předvede nejen průvodce - ve vypůjčeném kostýmu princezny nebo rytíře mají děti mají možnost absolvovat prohlídku plnou her, hádanek, a pohádek. Pravidelně se na zámku konají velikonočně a vánočně laděné prohlídky, a velkou popularitu si získaly i strašidelné a pohádkové prohlídky, které se konají každý rok v září.

Dodnes je zde patrná stopa někdejšího hudebního věhlasu místa, každoročně se v Javorníku koná Festival Karla Ditterse z Dittersdorfu i Zámecké kulturní léto, kdy hudbevníci živě hrají přímo během prohlídek Jánského Vrchu.

Přímo k zámku se autem nedostanete. Zaparkovat můžete na náměstí, a pak dojít k zámku po schodech (náročnější výstup), nebo pohodlnější cestou zámeckým parkem (cca 10 min).

Cyklotip

Trasa Javorník - Borůvková hora - Javorník

 

Tip na ubytování

Romantické prostředí penzionu a kempu Račí údolí.

Zavřít

Turistické informace


Národní kulturní památka
Státní zámek Jánský Vrch
790 70 Javorník

Osobnosti


  • Karel Ditters z Dittersdorfu