Zámek Jánský Vrch


Nacházíte se:
Javorník

Historické sídlo biskupů z Wroclawi vystavuje mimo jiné jednu z největších tuzemských sbírek dýmek.

Načervenalá fasáda zámku Jánský Vrch se skví na skalnatém kopci nad městem Javorník, na strategickém místě se širokým výhledem do okolí. Jeho základy pocházejí z hradu, který i s okolním panstvím patřil od poloviny 14. století biskupství se sídlem ve Vratislavi (Wroclaw). Na přelomu 15. a 16. století prošel hrad gotickou přestavbou gotickou podobu a v této době byl také přejmenovaný na Jánský Vrch.

Barokní zámek se ze stavby stal v průběhu 18. století. Svá nejlepší léta tady prožil hudební skladatel Karel Ditters z Dittersdorfu a díky němu se na Jánském Vrchu setkávali hudebníci z celého tehdejšího Slezska. V 19. století byl zámek biskupským letním sídlem a dál plnil úlohu kulturního střediska regionu. Od roku 1959 měl památku zapůjčenou český stát, zcela do jeho vlastnictví pak připadla v roce 1984 po vyrovnání majetku české a polské církve.

V roce 2002 se Zámek Jánský Vrch dočkal zápisu na seznam národních kulturních památek, jeho správcem je olomoucká pobočka Národního památkového ústavu. Návštěvníci si mohou vybrat ze dvou prohlídkových okruhů. První vede po komnatách se zachovaným vybavením z 19. století a představuje kapli s cennými plastikami a obrazy, unikátní 200 let staré záclony nebo jednu z největších sbírek dýmek v Česku. Druhý okruh provádí zájemce po hospodářských prostorách zámku a předvádí, jak bydlelo služebnictvo a správce a jak se na Jánském Vrchu vařilo či pralo.

Dodnes je zde patrná stopa někdejšího hudebního věhlasu místa, každoročně se v Javorníku koná Festival Karla Ditterse z Dittersdorfu i Zámecké kulturní léto, kdy muzikanti živě hrají přímo během prohlídek Jánského Vrchu.


Více informací: Interaktivní mapa a virtuální prohlídka města Javorník


Zámek Jánský Vrch - panoramatický výhled z Eichendorffovy vyhlídky

Panorama otevřete dvojklikem na celou obrazovku, ovladáte stiskem tlačítka a pohybem myši, kolečkem zvětšíte detaily. (c) Geotrips.eu: vytvoř si fotomapy výletů mapy měst a obcíOstatní aktivity

prohlídka, průvodcovství, stálá expozice, výstava

Turistické informace


Národní kulturní památka
Státní zámek Jánský Vrch
790 70 Javorník
Provozní doba

Leden až březen: 9 – 14 (pouze po předchozí dohodě se správou státního zámku)
Duben a říjen: 9 – 15 (pouze o víkendech a svátcích, ve všední den pro předem objednané skupiny)
Květen až srpen: 9 – 16 (denně mimo pondělí)
Září: 9 – 15 (denně mimo pondělí)
Listopad a prosinec: 9 – 14 (pouze po předchozí dohodě se správou státního zámku)

Vstupné

I. okruh
plné: 100,-
snížené: 70,-
rodinné: 270,-

II. okruh
plné: 60,-
snížené: 40,-
rodinné: 160,-