Zoo Olomouc - Turistický informační portál Olomouckého kraje

Zoo Olomouc


Olomouc
Se slevovou kartou zdarma
Téměř celý areál (kromě výběhu makaků) včetně pavilonů a restaurace Pod Věží. U pavilonu žiraf je výtah.
Pro rodiny s dětmi

Najdete zde nejen atraktivní výběhy s mnoha architektonickými prvky, ale také safari, vyhlídkovou věž, lanový park, můžete se projet také vláčkem. V návštěvnicky atraktivních a zvířatům přizpůsobených prostorech probíhá chov antilop, žiraf, opic i šelem, unikátem je také obří ptačí voliéra či společný výběh medvědů baribalů a vlků polárních.

Za několik desetiletí své existence dosáhla zoologická zahrada výrazných úspěchů v chovu a rozmnožování exotických živočichů. Jednou ze specialit olomoucké zoo jsou unikátní noční prohlídky, které se pořádají v období vánočních svátků. Dominantu zoologické zahrady tvoří vyhlídková věž vysoká 32 metrů. Z horní vyhlídkové plošiny lze pozorovat zvířata v zoo, obdivovat baziliku Navštívení Panny Marie či sledovat panorama Olomouce a jeho okolí.

TIP

V roce 2012 začala Zoo Olomouc s přestavbou rozlehlého areálu zahrady do podoby safari. Bylo přebudováno celkem 17 původních výběhů do 5 rozlehlých areálů. Ty jsou svým pojetím koncipovány do tematických zoogeografických zón: Afrika, Austrálie, Arktida, Euroasie a Severní Amerika. Posledními etapami safari v olomoucké zoo jsou Safari Austrálie a Arktida, které byly přístupněny byly na jaře 2023. Návštěvníci můžou vjíždět do areálu jako pasažéři safari vláčku. Vláček projede výběhem klokanů a následně i přes výběhy sobů, z nichž vyjede nad Lanáčkem a bude tedy minimálně zasahovat do obchůzkové trasy pro pěší. 

Pro děti je v celém areálu k dispozici množství prolézaček a atrakcí. Lákadlem pro nejmenší je i otevřený výběh s kozami, které mohou nakrmit potravou zakoupenou u vstupu.

Olomoucká zoologická zahrada se pyšní řadou rarit. Například potemnělý pavilon netopýrů - osvětlen pouze hvězdnou oblohou a několika málo bodovými barevnými světly poskytuje zázemí zvířatům s noční aktivitou, především pak velmi vzácným kalonům zlatým. Od návštěvníků je odděluje pouze 120 cm vysoké sklo, ostatní prostor není ničím krytý. Kaloni tak zde mohou volně prolétávat přímo nad hlavami návštěvníků.

Dobrodružství zažijete i ve velkém přírodním výběhu makaků červenolících. Jde o jednu z nejatraktivnějších expozic doplněnou o dřevěnou lávku zavěšenou 7 m nad údolím.Výběhem mohou návštěvníci projít nejdříve přes most a pak volně po stezce přímo mezi zvířaty.

V zoo naleznete také velké mořské akvárium o objemu 42.000 l, kde žijí dva žraloci černoploutví, jeden žralok lagunový a přes sto různých korálových ryb.

Dalším zpestřením olomoucké zoo je velký výběh gepardů s prosklenou vyhlídkou s posezením a velký přírodní výběh rysů, jejichž chov zde má již dlouhou tradici. Přes výběh probíhá lávka pro návštěvníky, jež nabízí netradiční pohled na tato elegantní zvířata. Zoo se rovněž pyšní úspěšným chovem levhartů mandžuských, kteří jsou jedněmi z nejvzácnějších kočkovitých šelem na světě. Výběh levhartů je koncipován do podoby jeskynního útvaru.

Ve výčtu unikátů olomoucké ZOO bychom mohli pokračovat - například obří ptačí voliéra, pavilon žiraf, jihoamerický pavilon nebo pavilon šelem. Zahrada proslula i odchovem mláďat, například antilop adaxů, koz šrouborohých, kozorožců či mláďat žiraf Rothschildových. Podílí se na záchraně řady ohrožených druhů.

Tip pro Vás

Více informací o zajímavých místech v okolí a tipy na výlet nejdete v popisu lokalit OlomoucÚdolí Bystřice. 

 

Zavřít

Turistické informace


Darwinova 29
779 00 Olomouc - Sv. Kopeček

Osobnosti


  • Jiří Wolker