Romantické i divoké Údolí Bystřice - Turistický informační portál Olomouckého kraje

Romantické i divoké Údolí Bystřice


Nacházíte se:

Přírodní park Údolí Bystřice okouzlí milovníky přírody a současně je ideálním tipem na aktivní výlet, nebo dovolenou pro celou rodinu. Na cyklisty a pěší turisty zde čeká množství značených tras různé obtížnosti. Rodiny s dětmi se můžou "vyřádit" v několika areálech s bohatou nabídkou sportovních aktivit, kde si  na své si přijdou úplně všichni a to v každé roční době. A po dni plném aktivit jistě oceníte nabídku zdejších wellness center. 

Úchvatná i divoká příroda

Přírodní park Údolí Bystřice se rozkládá severovýchodně od Olomouce v okolí údolí řeky Bystřice a spadá do oblasti Nízkého Jeseníku. Řeka zde vytvořila hluboké skalnaté údolí s kaňony, skalními ostrohy, sutěmi a kamennými moři. V údolích vás okouzlí vlhké louky a lesní porosty na příkrých svazích připomínají prales.

Na území přírodního parku najdete také chráněná území. V přírodní rezervaci Hrubovodské sutě našly úkryt ohrožené druhy rostlin a živočichů a přírodní památka Kamenné proudy u Domašova nad Bystřicí se může pochlubit ukázkou mrazových srubů, kamenných moří a sutí.

Brána do parku

Přirozenou vstupní bránu tvoří město Velká Bystřice, které je vyhlášeno zdejšími folklorními akcemi, které probíhají během celého roku. Druhou pomyslnou vstupní bránu tvoří poutní místo Svatý Kopeček nedaleko Olomouce, jemuž dominuje chrám Navštívení Panny Marie a samozřejmě nesmíme opomenout ani zdejší ZOO.

Trocha adrenalinu a zábavy

Pokud se chcete s dětmi (nebo i sami) doslova „vyblbnout“, tak navštivte resorty Hrubá Voda,  Hlubočky nebo Véska. Sportovní vyžití tady najde opravdu každý a v každém ročním období – na děti čeká lanový park, úžasné svezení nabízí bobové dráhay, zaplavat si můžete ve vnitřních i venkovních bazénech, můžete se projet na koni a v zimě vás čeká lyžovačka na uměle zasněžovaných svazích a další zimní radovánky.

Trochu jiné vyžití nabízí Golf resort Véska, kde na vyznavače golfu čeká hřiště s osmnácti jamkami. Přesnou mušku prověří střelecký areál Jívová, a horolezeckou stěnu nabízí skála Malý Rabštýn.

Co by ještě nemělo ujít vaší pozornosti?

Oblíbeným cílem mnoha výletů je Těšíkovská kyselka, zřícenina Kartuzianského kláštera, tzv. Kartouzka nedaleko Dolan, nebo Fort II. Radíkov.

K méně známým, ale zajímavým místům patří: zřícenina hradu Hluboký nedaleko Hrubé Vody, zřícenina hradu Moravský Beroun a k ní vedoucí křížová cesta, nebo větrný mlýn ve Městě Libavá.

K zajímavostem, které dotvářejí osobité kouzlo údolí řeky Bystřice, patří i vysoké mosty a tunely železniční tratě Olomouc - Krnov, která se vine vysoko nad řekou, aniž by jakkoliv narušovala přírodní krásy krajiny. Nejvíce turisty láká čtyřkilometrový úsek mezi železničními zastávkami Jívová - Hrubá Voda - Smilov.

 

Tipy na pěší turistiku:

Údolím prochází několik naučných stezek: NS Údolím BystřiceNS Svatý Kopeček, NS Hrubá Voda – voda živá.

Najdete zde i významnou poutní trasu Svatojakubskou cestu - Moravskoslezskou, která samozřejmě vede na Svatý Kopeček.

Pokud jste příznivci Nordic walkingu, tak jistě oceníte zdejší značené trasy : Domašovská trasa, Velkobystřická, Radíkovská, Lošovská.

Cyklotipy:

Územím přírodního parku vede síť cyklostezek. Lze si vybrat okruh Olomouc - Mariánské Údolí - Svatý Kopeček - Dolany - Olomouc (35 km), nebo Olomouc - Hrubá Voda - Jívová - Olomouc (50 km). Pro náročnější cykloturisty je k dispozici trasa Sv. Kopeček - Pohořany - Jedová - Jívová - Domašov n. Bystřicí - Hrubá Voda - Olomouc (55 km). 

A zdatnější cyklisté mohou vyzkoušet adrenalinovou trasu 

Zimní tipy:

Kam na běžky? Oblíbená trasa je: Domašov nad Bystřicí → Jívová → Pohořany → Fort Radíkov →  Svatý Kopeček – 17, 4 km (3:10 h), trasu si může můžete samozřejmě zkrátit dle vlastního uvážení a sil. 

Kam na sjezdovky? Využít můžete areály Hrubá Voda,  Hlubočky, kde je k dispozici více sjezdovek a doprovodných služeb. 

Gastrotipy:

Přímo ve Velké Bystřici doporučujeme navštívit nově vzniklý Pivovar TVARG, kde vás kromě piva čeká hanácké zlato- tvarůžky. Ty tady vznikají pod názvem tvargle a vyrábí se z tradičních surovin a tradičními postupy. A proč tvargle? Tak se totiž této delikatese na Hané říká od pradávna. A samozřejmě doporočujeme ochutnat i regionální speciality: Svatokopecké pivo stažený soubor , Trubičky od Svatého Kopečkastažený soubor, nebo Drásalovy Hubance z Velká Bystřice stažený soubor