Naučná stezka Údolím Bystřice - Turistický informační portál Olomouckého kraje

Naučná stezka Údolím Bystřice


Nacházíte se:
Podhůří Jeseníků
Zavřít
Stezka vede po modré turistické značce mezi železničními stanicemi Domašov nad Bystřicí a Hrubá Voda, souběžně s tratí Olomouc - Opava.
Zavřít

Stezka vede po modré turistické značce mezi železničními stanicemi Domašov nad Bystřicí a Hrubá Voda, souběžně s tratí Olomouc - Opava. Prochází po polních a lesních cestách a hodí se jak k pěší turistice, tak částečně pro jízdu na horských kolech. Představuje dějiny hlubokého údolí řeky Bystřice a jeho přírodovědné hodnoty a zajímavosti. Z připomínaných historických dat je snad nejznámější rok 1758, který přinesl díky slavnému vítězství generála Laudona nad Prusy u Domašova záchranu Olomouce z obležení.

Na trase stezky leží dvě zvláště chráněná přírodní území - Kamenné proudy u Domašova a Hrubovodské sutě. Kamenné proudy u Domašova vznikly během mrazového zvětrávání skalního podloží ve würmském období poslední doby ledové. Jedinečnou ukázkou vývoje od mrazového srubu až po jeho rozpad na jednotlivé balvany je kamenný proud po celé délce úbočí Dvorského kopce. Čtvrté zastavení stezky představuje Malý Rabštýn, skalní ostroh nad řekou, který je mekkou horolezců z širokého okolí Olomouce. Na pevných kulmských slepencích, které se tu tyčí přímo nad řekou až do výšky čtyřiceti metrů, je vedeno čtyřiadvacet jistěných horolezeckých cest různého stupně obtížnosti.

Tip pro Vás

Více informací o zajímavých místech v okolí a tipy na výlet nejdete v popisu lokality  Údolí Bystřice. 

Tipy v okolí


Informace o trase


Typ trasy:
naučná stezka
Obtížnost:
střední
Provoz:
celoroční
Délka trasy:
13.1 km
Celkové stoupání:
135 m
Celkové klesání:
287 m
Nejvyšší bod:
546 m. n. m.
Nejnižší bod:
345 m. n. m.

Výškový profil