Fort č. 2 Radíkov


Nacházíte se:
Olomouc
Se slevovou kartou - 25%

Fortová pevnost z let 1871-1876 byla vybudována jako součást "Císařsko-královské olomoucké pevnosti".

Stavba byla prováděna podle projektu kapitána Karla von Peche, zaměstnaného u Říšského ministerstva války ve Vídni. Konstrukčně se jedná o jednovalový dělostřelecký fort, je to architektonicky a historicky unikátní pevností objekt.

Celková rozloha fortu je 20 ha a je tvořena nepravidelným osmiúhelníkem. Jako u jediného olomouckého fortu zde byl použit beton na vystužení stropních konstrukcí. Do roku 1876 se podařilo radíkovský fort z větší části opravdu vybudovat, ale nikoliv zcela dokončit.

Stavební práce na fortu definitivně ukončil posun ve vztazích s Pruskem, proti kterému byl fort vlastně vybudován. Další budoucnost fortu ovlivnilo uzavření prusko-rakouského míru, v jehož důsledku byla olomoucká pevnost zrušena a fort Radíkov byl prodán do soukromého vlastnictví.

V současné době fort spravuje občanské sdružení Fort Radíkov o.s. s cílem obnovit část fortifikálních prvků a nabídnout veřejnosti mimo historii i další volnočasové aktivity.

Tip pro Vás

Více informací o zajímavých místech v okolí a tipy na výlet nejdete v popisu lokalit OlomoucÚdolí Bystřice. 

Zavřít

Turistické informace


Víte že


  • Fort nabízí nejen komentované prohlídky, ale také řadu zážitkových aktivit. Přijďte si na fort zastřílet ze vzduchovek, vyzkoušet házení vrhacími noži, geocaching, hledání „pokladů“ pomocí detektoru kovů, kanadské dřevorubecké hry nebo třeba jen opéct buřty na ohni.
  • Radíkovský fort láká také na zvláštní nabídku aktivit, kterou tvoří minikurz přežití, noční prohlídky nebo střelba ze skutečných zbraní cvičnou municí. V unikátním areálu fortu si po domluvě můžete zahrát dokonce i paintball. Jednotlivé aktivity je možné libovolně kombinovat a spojovat.