Zámek Náměšť na Hané - Turistický informační portál Olomouckého kraje

Zámek Náměšť na Hané


Nacházíte se:
Náměšť na Hané
Se slevovou kartou zdarma

Zdejší zámek se pyšní nejen bohatě zdobenými interiéry, ale také unikátní dispozicí - kolem zámku je kruhový park s cestou a z něj do všech světových stran vybíhají lipové aleje. Dalo by se s nadsázkou říct, že je to vlastně velký přírodní kompas a taky jeden z největších a nejstarších kruhových objezdů v Evropě. A co víc, v Náměšti můžete i dnes vidět další dvě dochovaná panská sídla. Zkrátka milovníci památek si  tady přijdou na své.

Na úpatí Drahanské vrchoviny leží městys Náměšť na Hané, jehož dominantou je klasicistní zámek s francouzskými architektonickými vlivy postavený v 18. století. Zámek je umístěný na kopci a nabízí tak krásný panoramatický výhled do okolí až na samotnou Olomouc.

Co na zámku uvidíte

V bohatě zdobených rokokových interiérech najdete expozice s ukázkami životního stylu vysoké šlechty. Najdete zde také dva arcibiskupské kočáry. Na zámku se koná řada zajímavých kulturních akcí, např. výstava květin Květiny pro zámeckou paní, pro děti je každoročně připrvaveno Odpoledne s večerníčkem, nepo večerní prohlídky Z pohádky do pohádky. V parku si s dětmi můžete zahrát na interaktivní hru.

Mezi nejznámější majitele zámku patřil rod Kinských. Ti si Náměšť oblíbili natolik, že si na místním hřbitově nechali postavit hrobku, ve které odpočívá sedm členů hraběcí rodiny.

Zámek to není to jediné co můžete v Náměšti na Hané vidět. V blízkém okolí zámku se také nachází zámecká kaple, pozůstatky středověkého hradu (kapli i pozůstaky hradu můžete  navštívit i s výkladem - trasa D) a také tzv. Dolního zámku (dnešní sladovny). Na své si přijdou nejen milovníci historie, ale také přírody. Podél řeky Šumice se rozprostírá Terezské údolí, kterým vás provede naučná stezka, která je vhodná i pro procházky s kočárkem.

  Tipy v okolí

Nechte se inspirovat k výletům - více tipů: Mánesův kraj.

 Tipy na pěší turistiku

Na výlet se můžete vydat do Terezského údolí, kterým vás provede NS Terezským údolím. Pokud máte chuť udělat si delší výlet můžete se vydat po červené značce po Svatojakubské cestě - Moravskoslezské, jeden z jejích úseků začíná na náměšťském nádraží a cesta vás dovede  až do obce Malé Hradisko (celková délka 24 km).  Ale můžete se vydat také na Velký Kosíř - začnete opět po červené značce a na rozcestí Hradecký Dvorek odbočíte na zelenou značku, která vás dovede až na vrchol Velký Kosíř (cca 10km). Cestou půjdete kolem Keltské svatyně tak se nezapomeňte zastavit a zjistit něco víc o stopách Keltů ve zdejším kraji.

Cyklotipy:

Na zámek a na vláčky       Z Litovle na zámek v Náměšti a do Mladečských jeskyní

V zámeckém parku je možné nabít elektrokolo - je zde umístěna nabíjecí stanice.

Gastrotipy

Říká se, že chcete-li poznat nějaký kraj, měli byste zapojit všechny smysly, tak nezapomeňte ochutnat piva vařená v místních minipivovarech: Pivovar Jadrníček, Náměšťský pivovar - v obou můžete posedět v útulné pivovarské hospůdce nebo na venkovní zahrádce.

Pokud dáváte přednost něčemu ostřejšímu, tak můžete ochutnat whisky King Barley v nedalekých Těšeticích.

Zavřít

Turistické informace


Hrad 1
783 44 Náměšť na Hané

Víte že


  • Z pravidelných akcí doporučujeme navštívit srpnovou výstavu květin v zámeckých interiérech "Květiny pro zámeckou paní" nebo říjnové strašidelné prohlídky zámku.
  • Vybrané prostory zámku je možné pronajmout k pořádání společenských či firemních akcí. Více informací na www.conventionok.cz
  • Věděli jste, že právě podle Náměště na hané je pojmenovaná i stejnojmenná píseň Jaroslava Hutky, známá jako „Krásny je vzduch“? Píseň měla být hymnou I. Hanáckého Folk & Country Festivalu, který se měl konat v srpnu 1973 ve zdejším amfiteátru, ale nakonec byl zakázán. Amfiteátr slouží pro pořádání akcí i dnes, hostí například populární Kryštofkemp.

Natáčelo se zde