Přírodní park Velký Kosíř - Turistický informační portál Olomouckého kraje

Přírodní park Velký Kosíř


Nacházíte se:
Slatinky

V harmonické krajině přírodního parku převažují lesní porosty a jeho chloubou je silueta vrchu Velkého Kosíře, který je nejvyšším vrcholem Hané a místní jej označují jako "hanácké Mont Blanc".

Jižní část Velkého Kosíře pokrývá zakrslá doubrava, místy se suchomilnou vegetací. Na východním a jihovýchodním okraji území zaujmou návštěvníka devonské vápence. Přirozeným porostem parku byly původně teplomilné doubravy, nad kterými už však převážily smrky a borovice. Celý přírodní park je botanicky velmi cenný. Při jeho prohlídce můžete spatřit bohatá rostlinná společenstva, díky kterým se zde dobře daří hmyzu.

Také zde bylo vyhlášeno několik důležitých chráněných území. Patří mezi ně např. Národní přírodní památka Kosířské lomy, která je tvořena třemi opuštěnými lomy s významnými paleontologickými  a geologickými místy. Za zmínku stojí rovněž přírodní rezervace Malý Kosíř, kde se vyskytuje velké množství rostlin a také motýlů a brouků. Na na jeho vrcholu naleznete netypickou dřevěnou poutní kapli.

Nejvyšší vrchol parku je Velký Kosíř, který je se svými 442 m n. m. nejvyšším vrcholem Hané a místní jej označují jako "hanácké Mont Blanc". Na jeho vrcholu je rozhledna nabízející úžasné pohledy do hanácké roviny a pokud počasí dovolí, dohlédnete až k Jeseníkům.

  Tipy v okolí

V západní části přírodního parku se rozkládá obec Čechy pod Kosířem. Žádný návštěvník by neměl vynechat místní empírový zámek, u kterého si může odpočinout v rozsáhlém parku s mnoha cennými dřevinami. V zámku v minulosti často pobýval malíř Josef Mánes, který inspiraci hledal v okolní krajině a právě Velký Kosíř byl jedním z častých cílů jeho cest. Dodnes přírodním parkem prochází tzv. Mánesova cesta. V Čechách pod Kosířem určitě navštivte také muzeum kočárů a hasičské muzeum.

Navštívit můžete i lázně Slatinice, které jsou známé pro své sirné prameny. A po relaxaci můžete zavítat do muzea veteránů nebo obdivovat kresby a malby Zdeňka Buriana v galerii nesoucí jeho jméno.

Víc tipů na výlety v okolí najdete: Mánesův kraj.

Tipy na pěší turistiku

Vydat se můžete po žluté značce spojující Čechy pod Kosířem (bus) a Čelechovice na Hané (bus, vlak), nebo Čechy pod Kosířem a Slatinice (bus, vlak).

Případně můžete jít po zelené značce spojující Ludéřov (bus) a Čelechovice na Hané (bus, vlak).

NS Velký Kosíř  - začíná v obci Čelechovice (bus, vlak) a zde také končí  (délka  cca 10 km - okruh, 10 zastavení). Je dostupná pěšky i na kole.

NS Velký Kosíř II  - navazuje volně na předchozí zmíněnou NS - začíná na vrcholu Velkého Kosíře vede přes Malý Kosíř do Slatinic (délka cca 8 km - okruh,  5 zastavení).Je dostupná pouze pěšky.

Cyklotipy:

Cyklotrasa 6034  Těšetice - Čechy pod Kosířem

Cyklotrasa 5028   Čechy pod Kosířem - Čelechovice

Zavřít