Naučná stezka Velký Kosíř


Nacházíte se:
Haná
Zavřít
Okružní stezka přírodní parkem Velký Kosíř za přírodními a historickými zajímavostmi. Stezka není fyzicky náročná a je dostupná pěšky nebo na horském kole. J...
Zavřít

Okružní stezka přírodní parkem Velký Kosíř za přírodními a historickými zajímavostmi. Stezka není fyzicky náročná a je dostupná pěšky nebo na horském kole. Její začátek leží na zelené turistické značce vedoucí od železniční zastávky v Čelechovicích na Hané. Po lesní asfaltové cestě pokračuje na vrchol Velkého Kosíře a odtup po žluté značce kamenitým úvozem do Čech pod Kosířem. Kolem zámeckého parku se po lesní cestě zvané "Hraběcí cesta" vrací zpět k Čelechovicím. Z vrcholu Velkého Kosíře vede po téže žluté turistické značce na opačnou (východní) stranu, odbočka naučné stezky s pěti zastaveními do Slatinic.

Kosíř s blízkým okolím je významnou paleontologickou a archeologickou lokalitou. Jeho úpatí bylo před 370 miliony lety omýváno příbojem mělkého moře a právě zkamenělé pozůstatky korálových útesů a jiných zástupců devonské fauny jsou základem věhlasu Růžičkova lomu u Čelechovic jako paleontologické lokality světového významu. Zdejší archeologické nálezy pocházejí z různých dob a dokládají husté osídlení kraje již od mladšího paleolitu. Z nich nejvýznamnější jsou mohylová pohřebiště eneolitických kultur, nechybí ale ani důkazy o keltském osídlení, nacházející se například v blízkých Stařechovicích.

Zámecký park v Čechách pod Kosířem zase oplývá dendrologickým bohatstvím více než 260 druhů, variet a odrůd cizokrajných dřevin. Zakladateli arboreta byli František Josef a Arnošt Emanuel Sylva-Tarouccové, majitelé zámku ve druhé polovině 19. století a svého času také hostitelé a mecenáši malíře Josefa Mánesa.

Zastavení naučné stezky

 1. Vítáme Vás
 2. Čelechovický devon
 3. Společenstva rostlin
 4. Pravěké osídlení
 5. Lesy
 6. Velký Kosíř
 7. Vysychavá doubrava
 8. Zámecký park
 9. Jižní svahy
 10. Pramen
 11. Ptáci
 12. Rostliny ve skalinách

Délka: 10 km (tvoří okruh)

Časová náročnost: 3,5 hod.

Doprava: autobusem do obce Čelechovice na Hané

Informace o trase


Typ trasy:
naučná stezka
Obtížnost:
nízká
Provoz:
celoroční
Délka trasy:
10.1 km
Celkové stoupání:
206 m
Celkové klesání:
206 m
Nejvyšší bod:
442 m. n. m.
Nejnižší bod:
260 m. n. m.

Výškový profil