Národní přírodní památka Kosířské lomy


Nacházíte se:
Čelechovice na Hané

Tři opuštěné lomy: Růžičkův lom, Státní lom a Vápenice společně tvoří Národní přírodní památku Kosířské lomy, která se nachází v Přírodním parku Velký Kosíř.

Růžičkův lom

Lom najdete na jihovýchodním okraji masivu Velkého Kosíře asi 1,5 km sevrozápadně od Čelechovic na Hané. Je to významná paleontologická lokalita, která se utvářela v období devonu (tzv. Čelechovický devon) před 350 mil. lety.   

Oblast je nejbohatším moravským nalezištěm prvohorních vápencových fosilií. Nalézají se zde především různé druhy korálů, trsy stromatopor, zoária mechovek, schránky plžů, mlžů, hlavonožců, skořepatci, trilobiti a fragmenty ramen, stonků a kalichů lilijic. Nad lomem stojí památník na paměť stých narozenin Františka Palackého s úžasným nápisem jak do diktátu: Slavme slavně slávu Slávů slavných.

Státní lom

Poměrně velká lomová jáma je pozoruhodná hlavně kvůli odkryvu jednotlivých geologických vrstev usazeného vápence. Podrobný pohled na strukturu lomové stěny prozrazuje také pohyby Velkého Kosíře. A dokazuje, že Velký Kosíř navzdory rozšířené legendě není sopečného původu, ale vznikl na přelomu třetihor a čtvrtohor vyzdvižením zemské kry podél zlomové linie. Právě ve Státním lomu je nejlépe vidět, jak se jednotlivé sedimenty vápencové horniny navršené na sobě zvedají směrem k vrcholu Kosíře.

Nedaleko Státního lomu vede cyklostezka i pěší trasa na Velký Kosíř, ze které lze odbočit a sestoupit přímo na dno těžební jámy, kde se člověk může pokochat geologickou stavbou zdejší krajiny a třeba i zkusit najít drobné dutiny, které jsou důkazem, že i zde probíhala krasová činnost srážkové vody.

Vápenice

Přírodní památku Vápenice najdeme na východních svazích Velkého Kosíře, kousek od obce Slatinky. Už při příchodu na Vápenici je jasné, že se jedná o dílo lidských rukou. Četné prohlubně, nerovnosti a výsypky napovídají, že krajinu přetvořil člověk. Sedláci tam kdysi vysadili sady a také těžili vápenec v malých lomech. Odtud také jméno celé lokality, která je někdy také lidově označována jako Trpasličí hory.

Na jaře zde můžete obdivovat kvetoucí koniklece velkokvěté. Kromě konikleců rostou na Vápenici další vzácné rostliny a domov zde našla i řada chráněných živočichů.

Vápenice nabízí také krásný výhled. Z nejvyššího bodu přírodní památky je překrásný pohled nejen na vesničku Slatinky a na Velký Kosíř, ale také na celé údolí řeky Moravy a za pěkného počasí jsou odsud právě zjara nádherně vidět doposud zasněžené vrcholky Jeseníků.

 

 Tipy v okolí

Vaší pozornosti by neměl uniknout zámek v Čechách pod Kosířem, u kterého si může odpočinout v rozsáhlém parku s mnoha cennými dřevinami. V zámku v minulosti často pobýval malíř Josef Mánes, který inspiraci hledal v okolní krajině. V Čechách pod Kosířem určitě navštivte také muzeum kočárů a hasičské muzeum. Navštívit můžete i lázně Slatinice, které jsou známé pro své sirné prameny. A po relaxaci můžete zavítat do muzea veteránů nebo obdivovat kresby a malby Zdeňka Buriana v galerii nesoucí jeho jméno. Víc tipů na výlet v okolí: Mánesův kraj.

 Tipy na pěší turistiku

Vydat se můžete po žluté značce spojující Čechy pod Kosířem (bus) a Čelechovice na Hané (bus, vlak), nebo Čechy pod Kosířem a Slatinice (bus, vlak).

Případně můžete jít po zelené značce spojující Ludéřov (bus) a Čelechovice na Hané (bus, vlak).

NS Velký Kosíř  - začíná v obci Čelechovice (bus, vlak) a zde také končí  (délka  cca 10 km - okruh, 10 zastavení). Je dostupná pěšky i na kole.

NS Velký Kosíř II  - navazuje volně na předchozí zmíněnou NS - začíná na vrcholu Velkého Kosíře vede přes Malý Kosíř do Slatinic (délka cca 8 km - okruh,  5 zastavení). Je dostupná pouze pěšky.

Cyklotipy:

Cyklotrasa 6034  Těšetice - Čechy pod Kosířem

Cyklotrasa 5028   Čechy pod Kosířem - Čelechovice