Galerie Zdeňka Buriana, Slatinice


Nacházíte se:
Slatinice

V těsném sousedství lázní Slatinice u Olomouce vznikla ojedinělá expozice děl celosvětově uznávané malířské a ilustrátorské osobnosti Zdeňka Buriana.

Sbírka čítající více než 150 originálů kreseb, kvašů, akvarelů i olejů je doplněna dalšími stovkami knih, katalogů a časopisů, zachycujících malířovu tvorbu. Stálá expozice zahrnuje nejen ilustrace k světoznámým autorům jako jsou Karel May, Jack London, Enrique Stanko Vráz, ale i méně známá díla jako jsou ilustrace k Babičce Boženy Němcové, nebo scénické návrhy pro operu Eugena Suchoně Svatopluk.

Burian se proslavil zejména ilustracemi dobrodružných knih z období pravěku psané spisovatelem Eduardem Štorchem a paleontologickými rekonstrukcemi, které realizoval společně s profesorem Josefem Augustou.

Tato umělecká sbírka, kterou se podařilo během dlouhých let vytvořit Ing. Jiřímu Vybíralovi, našla nakonec své místo v citlivě zrekonstruovaném objektu bývalé farské konírny sousedící s místním lázeňským areálem.

  Tipy v okolí

Ve Slatinicích určitě navštivte také muzeum veteránů a užít relaxaci si můžete ve zdejších lázních. Obec Slatinice se nachází na úpatí přírodního parku Velký Kosíř, kousek od obce se nachází přírodní rezervace Malý KosířVíce tipů na výlety v okolí: Mánesův kraj.

 Tipy na pěší turistiku

Vydat se můžete po žluté značce ze Slatinic do Čech pod Kosířem - tato trasa bývá označována jako Mánesova cesta.

NS Velký Kosíř II  - ze Slatinice vede přes Malý Kosíř na vrchol Velký Kosíř (délka cca 8 km - okruh, 5 zastavení). Je dostupná pouze pěšky.

Cyklotipy:

Cyklotrasa 6034  Těšetice - Čechy pod Kosířem

 

Zavřít

Turistické informace


Slatinice č.p. 372
783 42 Slatinice