Mánesův kraj - Turistický informační portál Olomouckého kraje

Mánesův kraj


Vydejte se po stopách Josefa Mánesa a poznejte malebnou hanáckou krajinu, která vás okouzlí. Milovníci památek jistě ocení zámky v Čechách pod Kosířem a v Náměšti na Hané nebo unikátní muzeum kočárů, kde uvidí víc než 50 historických kočárů a saní.  Krásná příroda je ideální pro pěší i cyklo výlety, zvolit můžete z množství značených tras. A po příjemně stráveném dni si dopřejte relaxaci v lázních Slatinice.

Se jménem Josefa Mánesa je spojena malebná část Hané, kde nejjižnější výběžek Zábřežské vrchoviny zvolna přechází do poklidné hanácké roviny. Ráz krajiny je ještě mírně zvlněný, lesní porosty se střídají s lány polí, ale i tady najdete kopečky, např. Velký Kosíř, který je mezi místními označován jako "hanácké Mont Blanc". Z rozhledny na jeho vrcholu se otevírají úžasné pohledy do hanácké roviny a pokud počasí dovolí, dohlédnete až k Jeseníkům.  Velký Kosíř se nachází na území stejnojmenného přírodního parku, který je doslova protkán značenými turistickými trasami. Jakýmsi protipólem Kosíře je Přírodní rezervace Terezské údolí, které se mělce rozprostírá podél řeky Šumice. 

Čechy pod Kosířem 

Jméno Josefa Mánesa je spojeno především  se zámkem v Čechách pod Kosířem, kde Mánes pobýval u zdejší hraběcí rodiny Silva Tarouca. Josef Mánes Čechy pod Kosířem pravidelně navštěvoval a tvořil zde v letech 1849–1870. V zámeckým interiérech najdete největší sbírku jeho obrazů v ČR. Na zámku doporučujeme také návštívit expozici historických kol a filmovou expozici Zdeňka a Jana Svěrákových.

V Čechách pod Kosířem najdete také dvě unikátní muzea: Muzeum historických kočárů, které se může pochlubit největší sbírkou kočárů, saní a luceren ve střední Evropě, a hned naproti se nachází ještě hasičské muzeum.

V Mánesových stopách po okolí

Inspiraci pro svou tvorbu Mánes hledal v okolní krajině a tak často vyrážel na výlety, např. na krakovecký zámek, který rovněž patřil Silva Taroucům. Krakovecký zámek je dnes v soukromých rukách a není přístupný veřejnosti, ale je možné jej prohlédnout alespoň zvenčí. 

Mánes býval hostem i na zámku v Náměšti na Hané, protože se přátelil s tamnějším hrabětem Dominikem Kinským. V náměšťském zámku můžete nejen obdivovat bohatě zdobené a dobově vybavené interiéry, ale najdete zde i dva arcibiskupské kočáry. Náměšť se pyšní tím, že se zde dochovala hned tří panská sídla - kromě již zmíněného tzv. horního zámku, který se vypíná nad obcí, se dochovaly pozůstaky středověkého hradu a tzv. dolní zámek, který je dnes využíván jako sladovna.

Další středověkou památku najdete v Drahanovicích,  je to tzv. Černá věž, která je pozůstatkem gotické tvrze. Zajímavé místo je také keltská svatyně, nacházející se v lesích nad Ludéřovem, odkud se vám otevře skvostný výhled do okolí.

Relaxace v lázních Slatinice

Častým cílem Mánesových výletů byl také Velký Kosíř, přes který dodnes vede tzv. Mánesova stezka, která vás zavede až do Slatinic. Ve Slatinicích si můžete dopřát relaxaci ve zdejších lázních, které kromě léčebných pobytů nabízí řadu wellness balíčků.  Po odpočinku se znovu můžete vypravit za poznáním např. do Muzea veteránů, nebo do galerie

S Mánesovým krajem na západě sousedí Konicko a Bouzovsko a na jihu Prostějovsko.

 

Gastrotipy

Říká se, že chcete-li poznat nějaký kraj, měli byste zapojit všechny smysly, tak nezapomeňte ochutnat piva vařená v místních minipivovarech: Pivovar Jadrníček, Náměšťský pivovar nebo Pivovar Kosíř. Pokud dáváte přednost něčemu ostřejšímu, tak můžete ochutnat whisky King Barley.

Na  oběd s chutí Hané si můžete zajít do Hostince Na Nové v Drahanovicích.

 Tipy pro rodiny s dětmi

V obci Střížov si na své přijdou malí i velcí milovníci vláčků, najdete zde zahradní železnici

Tipy na pěší turistiku

Z množství značených tras by neměly vaší pozornosti ujít naučné stezky. Velkým Kosířem vás provede NS Velký Kosíř, která tvoří okruh, vede přes vrchol Velký Kosíř a spojuje Čechy pod Kosířem a Čelechovice na Hané, nebo  NS Velký Kosíř II vedoucí ze Slatinic přes vrchol Malého Kosíře na vrchol Velký Kosíř a opět tvořící okruh. Z Náměště na Hané se můžete vydat do Laškova po NS Terezským údolím.

Cyklotipy

Na kočárky a na vláčky       Z Litovle na zámek v Náměšti a do Mladečských jeskyní

Letní tip

V horkém létě určitě uvítáte i osvěžení, které nabízí přírodní koupací biotop v Laškově.

 

Zavřít