Vydejte se do pohádky - Bouzov a okolí - Turistický informační portál Olomouckého kraje

Vydejte se do pohádky - Bouzov a okolí


Nacházíte se:

Bouzovsko je stejně jako Konicko součástí Bouzovské vrchoviny, která se zvedá v zápaní části Hané. Je to kouzelná krajina s dalekými výhledy, která je převážně kopcovitá, ale i tady se najde nějaká ta rovinka. Je to krajina rybníků, lesních studánek i malých lesních tůněk. Je to krajina koní, jabloňových sadů, rozlehlých lesů a provoněných luk. Krajina je doslova protkána cestami jak novějšími, tak i velmi starými mnohdy i s původními mosty, starými milníky a rozcestníky. 

Jako v pohádce

Takto se budete cítit, když uprostřed lesů asi 30 km od Olomouce spatříte jeden z nejnavštěvovanějších a nejpůvabnějších hradů u nás, romantický hrad Bouzov s bezpočtem věží a bašt. Přes dva padací mosty klenoucí se nad hradním příkopem přejely spousty králů a princezen, protože toto místo je přímo rájem hraných pohádek a filmů. 

Do podzemí

Javoříčské jeskyně nedaleko Bouzova lákají návštěvníky svou naprosto dokonalou a unikátní krápníkovou výzdobou, jednou z vůbec nejhezčích u nás. I tyto prostory sloužily jako kulisy pro několik filmů. Celková délka všech známých chodeb dosahuje přes 4000 m. Prohlídkové trasy jsou dvě, dlouhá měří 800 m a krátká 450 m. 

Určitě navštivte také Mladečské jeskyně, které jsou patrně nejstarším, největším a nejsevernějším sídlištěm moderních lidí (kromaňonců) v Evropě, kteří zde žili již před více než 31 tisíci lety. V jeskyních se našlo množství kosterních pozůstatků těchto pravěkých lidí a také značné množství koster dnes již vymřelých druhů prazvířat - mamuta, jeskynního lva nebo jeskynního medvěda. 

Za chutí a vůní

Kdo by neznal Olomoucké tvarůžky? Jako jediný tuzemský sýr se tvarůžky dostaly do světově uznávané Velké encyklopedie sýrů. Tvarůžky jsou zkrátka hanáckým zlatem, a tak není divu, že neodmyslitelně patří k hanácké kuchyni.  V Lošticích si je koupíte ve všech možných tvarech a podobách. Seznámit se s jeho poutavou historií a malinko proniknout do tajů výroby pak můžete během návštěvy moderně pojaté expozice ve zdejším muzeu

Krajina příběhů

Bouzovsko je také krajinou příběhů, ať již smyšlených, či pohádkových. Bohužel i tragických, které zanechávají ještě dnes hlubokou stopu v srdcích mnohých lidí. K takovýcm patří vypálení obce Javoříčko, které se odehrálo na konci 2. světové války a skončilo smrtí 38 mužů a chlapců. 

S Bouzovskem sousedí na jihu  Konicko,  na severovýchodu Litovelské Pomoraví a na jihovýchodu Mánesův kraj.

Tip pro pěší

U Javoříčských jeskyní najdete Naučnou stezku Špraněk  a u Mladečských jeskyní Naučnou stezku Třesín. Vypravit se a můžete se také na Putování romantickým areálem Nové Zámky.

Z Bouzova do Loštic se můžete vydat po Naučné stezce "Po stopách lišky Bystroušky".

Cyklotip

Z Bouzova do podzemí I a Z Bouzova do podzemí II. Přes Loštic vede tematická gastrotrasa Ochutnej Moravu na kole.

Gastro tip

Mezi tradiční a vyhlášené pokrmy patří tvarůžky smažené, zapečené či obalované a také tzv. hanácká česnečka s tvarůžkem. A nemusíte se bát ani o štíhlou linii, tvarůžky totiž patří k nejméně tučným sýrům na světě.

Pokud chcete vyzkoušet něco méně tradičního, zkuste tvarůžkové moučníky, které nabízí Tvarůžková cukrárna v Lošticích.  A ti nejodvážnější mohou vyzkoušet tvarůžkovou zmrzlinu v loštické kavárně U Lišky Bystroušky. 

Zavřít