Olomoucké tvarůžky mají historii delší jak 600 let. Jedná se o jedinečný a jediný sýr českého původu, který je znám svou nezaměnitelnou pikantní chutí a výraznou vůní.
Olomoucké tvarůžky jsou přírodním, měkkým, pod mazem zrajícím sýrem s minimálním množstvím tuku a soli, bez jakékoli chemické přísady. Vznikají pomocí mlékařských čistých kultur z netučného tvarohu. Po dvou týdnech, kdy tvaroh se solí dozraje, se semele a vytvaruje do typických koleček či tyčinek, které se nechávají ještě několik dní dozrát.
První ověřené záznamy o tvarůžcích pocházejí již z poloviny 16. století. Obce v okolí Olomouce byly centrem tvarůžkářství až do konce 19. století, poté se hlavní část výroby soustředila do Loštic.
Tvarůžky se v tvarůžkárně v Lošticích vyrábějí již od roku 1876. Počátky loštické produkce jsou spjaty s Josefem Wesselsem, předkem dnešních majitelů známé tvarůžkárny A. W. V současné době se zde vyrobí přes 2000 tun tvarůžků ročně. V loštické tvarůžkárně dnes najdete také Muzeum Olomouckých tvarůžků, kde se dozvíte spoustu zajímavostí.
Tvarůžky se nově od r. 2021 vyrábějí také ve Velké Bystřici a to pod léty prověřeným a zlidovělým názvem Tvargle. Tvarůžky se i zde samozřejmě vyrábějí podle původních receptur a z místních surovin.
Ochutnat na něm můžete tvarůžky na všechny možné způsoby a k tomu si dopřát některé z mnoha regionálních piv. Festival se pravidelně koná koncem dubna na olomouckém Horním i Dolním náměstí.
Mezi tradiční a vyhlášené pokrmy patří tvarůžky smažené, zapečené či obalované a také tzv. hanácká česnečka s tvarůžkem. Tyhle dobroty ochutnáte na Hané v mnoha restauracích. A nemusíte se bát ani o štíhlou linii, tvarůžky totiž patří k nejméně tučným sýrům na světě.
Pokud chcete vyzkoušet něco méně tradičního, zkuste tvarůžkové moučníky, které nabízí Tvarůžková cukrárna v Lošticích. A ti nejodvážnější mohou vyzkoušet tvarůžkovou zmrzlinu v loštické kavárně U Lišky Bystroušky.