Mladečské jeskyně světového významu jsou součástí CHKO Litovelské Pomoraví. Jsou patrně nejstarším, největším a nejsevernějším sídlištěm moderních lidí (kromaňonců) v Evropě, kteří zde prokazatelně žili již před více než 31 tisíci lety.
Složitý labyrint puklinových chodeb a dómů je vytvořen ve vápencovém vrchu Třesín.
Archeologické nálezy prokazují, že Třesín byl osídlen lidmi už do starší doby kamenné (paleolitu). K nálezům pozůstatků nejstarších obyvatel patří řada lebek a části koster mužů, žen i dětí cromagnonského typu, kteří prokazatelně holdovali kanibalismu. Vykopáno tu bylo také značné množství dnes již vymřelých druhů obratlovců - mamuta, jeskynního lva, jeskynního medvěda a dalších. Nejvíce nálezů pochází ze vstupního Dómu Mrtvých, kde jsou dones zachována i původní pravěká ohniště.
Jeskyně mají celkem 1250 metrů chodeb. Návštěvní okruh je dlouhý 380 metrů s malou archeologickou expozicí. Teplota vzduchu je 8° C.
Naučná stezka Třesín vede přímo kolem jeskyní. Jedná se o okruh o délce 5 km, na stezce potkáte Čertův most a také jednu raritu - průchodnou malou jeskyni (v sezóně).
Dálnice D35, EXIT 245 Mladeč. Parkování na odstavném parkovišti nebo na návsi v centru Mladče.
Trať 308 Litovel - Mladeč, zastávka Mladeč jeskyně
Více informací o zajímavých místech v okolí a tipy na výlet nejdete v popisu lokalit Bouzovsko a Litovelské Pomoraví.