Nové Zámky


Nacházíte se:
Nové Zámky

Nedaleko Olomouce se v oblasti CHKO Litovelské Pomoraví rozprostírá zámecký park s romantickými stavbami, kterému dominuje dvoupatrový lovecký zámek ze 17. století. Zámek svou dnešní empírovou podobu získal po přestavbě v roce 1805.

Základem pro vznik rozlehlého parku se stal původně lovecký hrádek pánů z Boskovic, který se Lichtensteinové počátkem 19. století rozhodli přestavět. Autorem velkolepé přestavby zámku byl známý vídeňský architekt Joseph Hardmuth. Lichtensteinové nechali upravit krajinu kolem novozámeckého paláce jako přírodní anglický park. Zámecký park o rozloze 5,22 ha je ojedinělou ukázkou přírodně krajinářského parku v lužní krajině a podobně jako v Lednici a Valticích i zde vyrostla celá řada drobných romantických staveb. Park vznikl podle projektu Bernarda Petriho, podle jehož návrhu vznikl i areál parku v Lednici.

V roce 2013 proběhla revitalizace zámeckého parku, kterou realizovala firma Zahrada Olomouc v čele s architektem Radkem Pavlačkou. Park je veřejně přístupný. V zámku nyní sídlí ústav pro mládež.

 

Turistické informace


Víte že


  • Od 18. století byly Nové Zámky známy kvalitním chovem ušlechtilých koní. Na tuto tradici navázal Dvůr Nové Zámky s jezdeckým areálem, který nabízí vyjížďky na koních, komentované prohlídky novozámeckého areálu i ubytování. www.dvurnovezamky.cz