Chráněná krajinná oblast Litovelské Pomoraví - Turistický informační portál Olomouckého kraje

Chráněná krajinná oblast Litovelské Pomoraví


Nacházíte se:

Chráněnou krajinná oblast Litovelské Pomoraví tvoří komplex rozsáhlých lužních lesů a luk rozprostítrajících se kolem řeky Moravy, která zde vytváří jedinečnou vnitrozemskou deltu,  která je unikátní v rámci celé Evropy.

Chráněná krajinná oblast

CHKO Litovelské Pomoraví byla zřízena v roce 1990. Její celková plocha činí 96 km2. Jedná se o úzký, 3 až 8 kilometrů široký pruh okolo ramen řeky Moravy. Uprostřed tohoto jedinečného přírodního systému leží královské město Litovel. Právě ono propůjčilo svůj název celé chráněné oblasti.

Unikátní přiroda

Jádrem Litovelského Pomoraví je hlavní přírodovědecký fenomén celé oblasti - ojedinělá vnitrozemská říční delta s cennými biotopy.

V neobyčejně zachovalých a nenarušených lužních lesích, nivních lukách a mokřadech se vyskytuje celá řada vzácných rostlin a živočichů. Hvozdy obklopuje spleť říčních ramen Moravy, které navíc již od středověku plní významnou protipovodňovou funkci.

Severní část CHKO mezi Litovlí a Mohelnicí je střežená vápencovým vrchem Třesínem s přístupnými Mladečskými jeskyněmi. Pyšní se také neméně významnou kulturou chlumních listnatých lesů Doubrava, ležících na území někdejšího lichtenštejnského panství. Lichtenštejnové se v okolí Nových Zámků snažili o vytvoření volného anglického parku se souborem drobných romantických staveb.

V CHKO Litoveské Pomoraví najdete několik naučných stezek:  NS TřesínNS Romantický areál Nové Zámky , NS Litovelské luhy.

 

Tip pro Vás

Více informací o zajímavých místech v okolí a tipy na výlet nejdete v popisu lokality Litovelské Pomoraví. 

 

 

 

Zavřít

Turistické informace


Víte že


  • Nezapomenutelný pohled na CHKO skýtá také plavba po řece Moravě. http://www.strednimorava-tourism.cz/cil/sjezd-reky-moravy