Naučná stezka Třesín


Nacházíte se:
Haná
Zavřít
Okružní naučná stezka začíná na návsi v Mladči a provází turisty kolem krasového vrchu Třesín. Nejdříve sledujete červenou turistickou značku a od rozcestí p...
Zavřít

Okružní naučná stezka začíná na návsi v Mladči a provází turisty kolem krasového vrchu Třesín. Nejdříve sledujete červenou turistickou značku a od rozcestí pod Měníkem pokračuje po modré. 

V oblastina Třesína, který je tvořen devonskými vápenci, se nacházejí četné projevy krasové činnosti. Nejvýznamnější z nich jsou veřejnosti přístupné Mladečské jeskyně se složitým systémem puklinových chodeb, dómů a komínů, jejichž třípatrové prostory zdobí krápníky sintrové náteky. Mezi nejkrásnější patří úchvatná Chrám přírody a Panenská jeskyně. V Dómu mrtvých byla učiněna řada archeologických nálezů z kromaňonského období.

Na povrchu jsou krasové úkazy doplněny závrty, škrapy a puklinami a patří k nim také pozoruhodné Řimické vyvěračky. Především děti nadchne průchozí jeskyně Podkova, což byla původně dvojice nesouvisejících mělkých chodeb, které byly propojeny na začátku 19. století . Ale mějte na paměti, že v zimním období (listopad až březen) je průchod jeskyní uzavřen, protože slouží jako zimoviště netopýrům.

Poněkud tajuplně působí Čertův most a také pozůstatek Rytířské síně - obě tyto stavby jsou součástí v přírodě zakomponovaného romantického areálu, který vznikl na počátku 19. století v okolí loveckého zámečku Nové Zámky, kdy zámek patřil Lichtenštejnům. K Rytířské síni musíte maličko uhnout z trasy vystoupat do kopce, ale odměnou vám bude krásný výhled na zámek a další romantické stavyby, které se v areálu nachází.

Tip pro Vás

Více informací o zajímavých místech v okolí a tipy na výlet nejdete v popisu lokalit Bouzovsko a Litovelské Pomoraví. 

 

Informace o trase


Typ trasy:
naučná stezka
Obtížnost:
střední
Délka trasy:
4.9 km
Celkové stoupání:
129 m
Celkové klesání:
128 m
Nejvyšší bod:
325 m. n. m.
Nejnižší bod:
240 m. n. m.

Výškový profil