Ochutnej Moravu na kole - Turistický informační portál Olomouckého kraje

Ochutnej Moravu na kole


Nacházíte se:
Podhůří Jeseníků,Haná
Zavřít
Cyklotrasa, která nemá v tuzemsku obdoby! Vydejte se v sedle kola na jedinečnou gurmánskou cyklotrasu, na které vás čeká 11 gastro zastavení a 2 zastavení s vyhlídkou do krajiny. 
Zavřít

Kde trasu najdete?

Okruh začíná i končí v Zábřehu na Moravě a postupně vás provede moravskou krajinou s krásnými výhledy z kopců Nízkého Jeseníku nebo Zábřežské vrchoviny. Náročnější zvlněné terény vystřídá pohodová jízda Litovelským Pomoravím a rovinou Hané. 

Na jaké dobroty se můžete těšit?

První zastevení je hned v Zábřehu, kde Vás uvítá Palác chutí, ve kterém můžete ochutnat úžasné domácí delikatesy v rodinné konzervárně Via Delicia

Dál vás trasa zavede do Loštic, které jsou neodmyslitelně spojené s pravými Olomouckými tvarůžky, které se jako jediný tuzemský sýr dostaly do světově uznávané Velké encyklopedie sýrů. Vše o jejich výrobě ze dozvíte v Muzeu Olomouckých tvarůžků.

Pokud chcete vyzkoušet něco méně tradičního, zkuste tvarůžkové moučníky, které nabízí loštická Tvarůžková cukrárna.  A ti nejodvážnější mohou vyzkoušet tvarůžkovou zmrzlinu ve zdejší kavárně U Lišky Bystroušky.

Dobroty z ovčího, kozího i kravského mléka na vás čekají na Ofčím statku v Brníčku, Kozí farmě v Pobučí a na Doubravském Dvoru

Levandulový statek v Bezděkově vás okouzlí nejen vůní a malebností, ale také chutí levandulí ochucených specialit.

V Úsově doplníte energii müsli tyčinkou, milovníci masa si pochutnají na Krušově domácím uzeném a na závěr si můžete dopřát sladkou tečku v podobě troubelické čokolády.

A pokud rádi si rádi tak trochu hrajete, můžete cestou sbírat razítka do hrací karty. Pokud jich budete mít alespoň šest, odměnou vám bude pamětní magnetka.

Co byste cestou určitě neměli minout

Cyklotrasa není jen o jídle, cestou poznáte i kus místní historie a tradic. Okouzlí vás výhledy na hrady Bouzov, Mírov a zámek Úsov s unikátním lovecko-lesnickým muzeem. Úsov se navíc, stejně jako nedaleké Loštice, pyšní zajímavými židovskými památkami.

Pokud se na výlet vypravíte s dětmi, můžete se z Loštic vydat naučnou stezkou po stopách lišky Bystroušky. Milovníky vláčků určitě nadchne Železniční skanzen v Lupěném.

Pár praktických informací na závěr

Trasa je v celé své délce značená žlutými značkami. Ale neděste se, trasu nemusíte absolvovat naráz. Naopak, doporučujeme si ji rozdělit na více dnů, ať si každé zastavení pořádně vychutnáte. Pokud méte elektrokolo určitě oceníte, že na trase jsou 2 dobíjecí stanice. Tipy na to, kde se cestou ubytovat, a veškeré další informace najdete na webu: www.ochutnejmoravunakole.cz

 

 

Informace o trase


Typ trasy:
cyklotrasa
Obtížnost:
střední
Délka trasy:
85.3 km
Celkové stoupání:
716 m
Celkové klesání:
716 m
Nejvyšší bod:
518 m. n. m.
Nejnižší bod:
243 m. n. m.

Výškový profil


Další informace ke trase