Zámek Úsov a Lovecko-lesnické muzeum - Turistický informační portál Olomouckého kraje

Zámek Úsov a Lovecko-lesnické muzeum


Nacházíte se:
Úsov
Se slevovou kartou zdarma

Zámek Úsov je jedním z nejstarších dochovaných severomoravských šlechtických sídel, je postaven ve stylu francouzského kastelu. Zámecké lovecko-lesnické muzeum je ojedinělou sbírkou tohoto druhu v celé střední Evropě. Prohlédnout si v něm můžete jedinečné sbírky loveckých trofejí. 

Lesnicko - lovecké muzeum

Lovecko-lesnické muzeum v Úsově je jedinečnou trofejní a přírodovědeckou sbírkou, která se dodnes zachovala prakticky ve stejném stavu, jako ji nechal na přelomu 19. a 20. století na svém zámku ve městě Úsov instalovat kníže Jan II. z Lichtenštejna. Prohlédnout si v něm můžete přibližně deset tisíc exponátů od vycpanin exotických i našich zvířat přes minerály, paroží a hmyz až po modely lesních staveb, lovecké a kuriózní pytlácké zbraně. Zvířecí trofeje z cizích revírů pocházejí z výprav Lichtenštejnů nejen po Evropě, ale i Asii, Americe a Africe.

Zámek Úsov

Původně gotický hrad zde stál už v první polovině 13. století, svou barokní zámeckou podobu získal koncem 17. století už za držení Lichtenštejnů. Od roku 1852 v prostorách zámku působila první škola pro lesníky na Moravě. Knížecí rod vlastnil úsovské panství až do roku 1945, poté jejich majetek znárodnila republika a z rozsáhlých zámeckých sbírek udělala muzeum. Po pádu komunistické vlády objekt dál spravoval stát, od roku 1995 je jeho majitelem město Úsov.   Lovecko - lesnické muzeum v Úsově je součástí Vlastivědného muzea v Šumperku.

Na co se můžete těšit

Prohlídka Zámku Úsov zavede návštěvníky nejprve do jeho historie a pak už se rázem ocitnou v Africe. Mezi trofejemi z loveckých výprav nechybí lvi, antilopy, zebry a řada dalších exotických zvířat. Ve druhém patře najdeme středoevropské ptáky a savce včetně medvědů i vlka, sál věnovaný hmyzímu světu a také zbrojnici, proslulou unikátní sbírkou zbraní zabavených pytlákům. K jedinečným exponátům patří také knihovna dřevin, což je soubor dřevěných krabiček s listy a plody nejrůznějších stromů a keřů. 

V nejstarší hradní části, Vlašimském paláci, je pro dětské návštěvníky zámku připravená expozice Hádanky pánů z Vlašimi - interaktivní expozice pro děti s řadou záludných otázek a nelehkých úkolů. 

Prohlédnout si lze také mučírnu bývalého vězení a ve třetím patře se nachází stálá výstava obrazů akademického malíře Lubomíra Bartoše. 

Na Úsově se konají také tradiční jarmarky historických řemesel a akce s pohádkovými bytostmi, těšící se velké oblibě dětí. Rovněž je zde k dispozici zookoutek pro děti a posezení na nádvoří zámku s občerstvením.

Tip pro Vás

Více informací o zajímavých místech v okolí a tipy na výlet nejdete v popisu lokalit Úsovsko a Litovelské Pomoraví. 

 

Zavřít

Turistické informace


Zámecká 1
789 73 Úsov