Hrad Bouzov


Nacházíte se:
Bouzov
Se slevovou kartou zdarma

Uprostřed lesů se tyčí jeden z nejnavštěvovanějších a nejpůvabnějších hradů u nás, romantický hrad Bouzov s bezpočtem věží a bašt. Přes dva padací mosty klenoucí se nad hradním příkopem přejely spousty králů a princezen, neboť toto místo je přímo rájem hraných pohádek a filmů. Hrad Bouzov, který vlastnil řád německých rytířů, však dokonalé středověké sídlo pouze napodobuje.

Do roku 1696 hrad Bouzov střídavě vlastnili příslušníci různých českých a moravských rodů, pak panství s hradem koupil Řád německých rytířů. Od roku 1945 je majetkem sátu. V roce 1999 byl prohlášen za národní kulturní památku.

Dnešní podobu typického romantického sídla s cimbuřími, akrýři, střílnami a chrliči získal bouzovský hrad po rozsáhlé přestavbě v letech 1895-1910. Unikátní jsou dva padací mosty a padací mříž.

Historie hradu

Hrad byl založen na počátku 14. století Búzem z Búzova. Od poloviny 14. století pak přešel do rukou pánů z Vildenberka, kteří v roce 1382 panství prodali moravskému markraběti Joštovi. Ten pak Bouzov v roce 1396 přenechal svému přívrženci Heraltovi z Kunštátu.

V rukou pánů z Kunštátu zůstal hrad s kratšími přestávkami téměř až do konce 15. století. V té době dosáhlo panství největšího rozkvětu. Je pravděpodobné, že na hradě Bouzově se narodil pozdější český král Jiří z Poděbrad, jelikož jeho otec Viktorín zde prokazatelně sídlil.V roce 1442 Jiří z Poděbrad přenechal panství svému stoupenci Zdeňkovi Kostkovi z Postupic. V letech 1472-1696 byl hrad v majetku mnoha různých českých a moravských rodů. Od roku 1696 až do roku 1939 pak vlastnil panství Řád německých rytířů. V období nacistické okupace se hrad stal sídlem přepadového oddílu SS, který 5. května 1945 vypálil obec Javoříčko.

Dnešní podobu hrad získal po rozsáhlé přestavbě, jež byla zahájena na přelomu 19. a 20. století. Důvodem rekonstrukce byl plán arcivévody Evžena Habsburského objekt přestavět na letní šlechtické sídlo. Vznikla tak dokonalá iluze mohutného středověkého sídla, kde se prolíná několik uměleckých slohů.

Interiér

Mobiliář hradu Bouzov pochází převážně ze soukromých sbírek arcivévody Evžena a částečně ze sbírek řádu německých rytířů. Novodobé zařízení pak bylo vyrobeno speciálně pro objekt. Nejcennější částí hradu je novogotická hradní kaple, vybavená gotickým oltářem a vyzdobená náhrobními kameny řádových mistrů. Za pozornost jistě také stojí hradní zbrojnice, původní gotický sál, Sloupová síň i reprezentativní prostory - Rytířský sál a Lovecká síň.

Nahlédnout můžete do tajů hradní kuchyně, bytu arcivévody Evžena Habsburského, šatny hradní kapely, tajné chodby, sklepení či na půdu. Vybrat si můžete z několika okruhů tras a prohlídek. Například klasická trasa zabere hodinu a podá ucelený obraz o hradě i detailech hradního života. Velké nadšení malých i velkých návštěvníků vzbuzují noční romantické prohlídky, které se zde konají.

 

Informace o prohlídkových okruzích, stejně jako možnost nákupu vstupenky online (platí pouze pro některé okruhy), naleznete zde.

Ostatní aktivity

prohlídka, průvodcovství

Turistické informace


Bouzov 8
783 25 Bouzov
Provozní doba
duben, říjen; sobota, neděle (včetně svátků); 09:00 - 16:00
květen-červen, září; úterý-neděle; 09:00 - 17:00
červenec, srpen; úterý-neděle; 09:00 - 18:00
Vstupné
Hrad Bouzov; rodinné 450 Kč | základní 150 Kč | snížené 100 Kč
Hrad se představuje; rodinné 330 Kč | základní 120 Kč | snížené 90 Kč
Hrad z ptačí perspektivy; rodinné 170 Kč | základní 60 Kč | snížené 50 Kč

Víte že


  • Hrad je oblíbeným místem filmařů. Natáčela se zde např. pohádka O princezně Jasněnce a létajícím ševci, Princezna Fantaghiro, pokračování seriálu Arabela či epizoda seriálu Mladý Indiana Jones.
  • Pravidelně se zde konají letní víkendová odpoledne s promítáním filmů a pohádek, středověký jarmark s šermířskými vystoupeními (srpen), hudební festival Moravské hrady (srpen) nebo večerní kostýmované prohlídky (poslední víkend v září a říjnu).
  • Vybrané prostory hradu je možné pronajmout pro pořádání slavnostních akcí. Více informací na www.mojeconvention.cz

Filmová místa


Bouzov a okolí
Uprostřed lesů najdete romantický hrad Bouzov, jeden z nejpůvabnějších hradů u nás. Nádherné místo neušlo pozornosti filmařů, kteří zde natočili řadu filmů a pohádek.

Natáčelo se zde