Zřícenina hradu Brníčko - Turistický informační portál Olomouckého kraje

Zřícenina hradu Brníčko


Nacházíte se:
Brníčko

Rytíři a zbrojnoši ožívají při výstupu ke zřícenině hradu, střežícího stejnojmennou obec u Zábřeha.

Zříceninu hradu Brníčko najdeme na kopci nad stejnojmennou obcí. Hrad nechal postavit v první polovině 14. rod pánů z Otaslavic, první písemnou zmínku o něm podávají zemské desky z roku 1356. Oválné jádro hradu, tvořené dvoupatrovým palácem, obrannou hláskou a další budovou, bylo zajištěné masivními hradbami a obehnané ještě několika příkopy a valy.

Po skončení husitských válek získal Brníčko v první polovině 15. století Jan Tunkl, který se dokázal vypracovat z obyčejného zemana na jednoho z nejvlivnějších šlechticů na Moravě. Hrad po něm zdědil mladší syn Jan, který společně s bratrem stál v dobách války s Uhry na straně českého krále. Většina jejich sídel v kraji ale neodolala pustošivým nájezdům uherských vojáků a tak bylo zřejmě v roce 1471 dobyto a vypleněno i Brníčko. K jeho opravě už nikdy nedošlo a od té doby zbytky zdí jen chátraly.

 

Dnes jsou romantické trosky zříceniny hradu Brníčko oblíbeným výletním místem. Nejbližší přístup je po zhruba půlkilometrové stezce ostrým stoupáním z obce pod hradem. Před několika lety byly z kopce pod zříceninou vykácené stromy a hrad je tak jako dříve viditelný už z dálky. V letech 2010 a 2011 došlo ke statickému zabezpečení a konzervaci hradních trosek, které každoročně začátkem července hostí Středověké odpoledne, plné rytířů, šermířů, dobové muziky i stravy.

Tip pro Vás

Více informací o zajímavých místech v okolí a tipy na výlet nejdete v popisu lokality Úsovsko.

 

Zavřít

Turistické informace


789 75 Brníčko 120