Zámek Čechy pod Kosířem - Turistický informační portál Olomouckého kraje

Zámek Čechy pod Kosířem


Nacházíte se:
Čechy pod Kosířem
Se slevovou kartou zdarma

Malebný klasicistní zámek obklopený rozsáhlým anglickým parkem leží v obci Čechy pod Kosířem.  Přítelem zdejší hraběcí rodiny byl slavný český malíř Josef Mánes, který zámek pravidelně navštěvoval a tvořil zde. V zámeckých interiérech je organicky zakomponována největší sbírka jeho obrazů prezentovaná veřejnosti v ČR. Ale to není vše. Najdete tady i filmovou expozici věnovanou dílu otce a syna Svěrákových nebo expozici historických jízdních kol. Zkrátka Čechy pod Kosířem jsou ideálním tipem na výlet.

Zámek je spjat se šlechtickým rodem Silva Tarouca. Pro návštěvníky je připravena klasická zámecká expozice připomínající život posledních zámeckých pánů, doplněná o kolekci obrazů malíře Josefa Mánesa, která nemá v ČR obdoby. Josef Mánes v Čechách pod Kosířem pobýval a tvořil v letech 1849–1870. Zámecký park rozkládající se na ploše 21,5 ha, patří mezi nejcennější romantické krajinářské realizace v ČR.

Vyjma zámecké expozice je pro návštěvníky připravena netradiční filmová expozice otce a syna Svěrákových, v níž uvidíte exponáty z několika snímků, na kterých oba filmaři pracovali. Tmavomodrý svět připomíná několik modelů letadel, Kukyho pak auto v nadživotní velikosti a Obecnou školu lavice s tabulí i figurína učitele Igora Hnízda. Kormě filmových rekvizit mohou návštěvníci spatřit filmy o filmech, filmové plakáty, scénáře a nákresy k filmům.  Další návštěvnickou zajímavostí je rovněž expozice historických kol.

Návštěvníkům je k dispozici také kavárna a červená vyhlídková věž v zámeckém parku. Zámecký park s mnoha cennými dřevinami je možné si prohlédnout s průvodcovským výkladem.

Něco málo o historii

Už ve 14. stol. stála na místě dnešního zámku vodní gotická tvrz obklopená dvěma rybníky, ta sice v 15. stol. zanikla, ale ve 2. pol. 16. stol. byla na stejném místě vybudována nová renesanční tvrz. Na počátku 18. stol. vlastnili tvrz Lichtenštejnové, kteří ji nechali přestavět na barokní čtyřkřídlý zámek.

V roce 1768 připadlo panství Čechy pod Kosířem do rukou Manuela Telez da Silva de Menezes e Castro hraběte Tarouca, který byl významným politikem habsburské monarchie a rádcem Marie Terezie. Další jeho nástupci z rodu Silva Tarouca provedli přestavbu zámku do klasicistní podoby a přetvořen byl rovněž park a to do současné krajinářské podoby v anglickém stylu. 

V roce 1949 byl zámek a celý majetek rodu Siva Tarouca vyvlastněn československým státem. V letech 1953-2005 byl na zámku zřízen dětský domov. Od roku 2008 je majitelem zámku a parku Olomoucký kraj, jeho správa byla svěřena Vlastivědnému muzeu v Olomouci. Zámek prošel rozsáhlou rekonstrukci a znovu se otevřel veřejnosti v r. 2016.

Mánes na zámku v Čechách 

Rodového majetku se v r. 1846 ujal August Alexander, který byl příznivcem malíře Josefa Mánesa, který v letech 1849-1871 zámek často navštěvoval, čerpal zde náměty pro svou tvorbu a vytvořil zde přes stovku uměleckých prací (např. Líbánky na Hané, Ukolébavka, cyklus Život na panském sídle aj.). Mánes se věnoval i architektonickým návrhům a jeho „rukopis“ najdeme např. na výzdobě průčelí zámecké oranžerie a podílel se rovněž na návrhu zámecké kaple.

  Tipy v okolí

V Čechách pod Kosířem určitě navštivte také muzeum kočárů a hasičské muzeum. Obec Čechy pod Kosířem se nachází v západní části přírodního parku Velký Kosíř, jemuž dominuje stejnojmený vrchol  s rozhlednou. Dodnes přírodním parkem prochází tzv. Mánesova cesta, která Vás zavede do lázeňské obce Slatinice. Josef Mánes čerpal inspiraci také během výletů do okolní krajiny, která  i dnes doslova vybízí k výletům - více tipů: Mánesův kraj.

 Tipy na pěší turistiku

Vydat se můžete po žluté značce spojující Čechy pod Kosířem (bus) a Čelechovice na Hané (bus, vlak), nebo Čechy pod Kosířem a Slatinice (bus, vlak).

NS Velký Kosíř  - začíná v obci Čelechovice (bus, vlak) a zde také končí  (délka  cca 10 km - okruh, 10 zastavení). Je dostupná pěšky i na kole.

NS Velký Kosíř II  - navazuje volně na předchozí zmíněnou NS - začíná na vrcholu Velkého Kosíře vede přes Malý Kosíř do Slatinic (délka cca 8 km - okruh,  5 zastavení).Je dostupná pouze pěšky.

Cyklotipy:

Cyklotrasa 6034  Těšetice - Čechy pod Kosířem

Cyklotrasa 5028   Čechy pod Kosířem - Čelechovice

Zavřít

Turistické informace


798 58 Čechy pod Kosířem
Mánesova 1

Víte že


  • V kavárně se zahrádkou na zámecké nádvoří si můžete pochutnat na kávě z rodinné pražírny, sladkém dortíku či jablečném moštu. V letních dnech Vás osvěží domácí limonády a pivo z nedalekého Minipivovaru Jadrníček. Kavárna je otevřena vždy o víkendech od 10 do 18 hodin.
  • Vybrané prostory zámku je možné pronajmout k pořádání společenských či firemních akcí. Více informací na http://www.conventionok.cz/

Osobnosti


  • Josef Mánes
  • Natáčelo se zde