Hasičské muzeum R. A. Smekal


Nacházíte se:
Čechy pod Kosířem
Se slevovou kartou zdarma

Vystavené exponáty ukazují vývoj hasičské techniky od výroby těch nejjednudušších, ručně poháněných strojů, dále stříkaček tažených koňským spřežením až po moderní výkonné stroje s odstředivými čerpadly s pohonem benzínovými motory.

Muzeum stojí na místě někdejší slavné továrny na výrobu hasičské techniky tří generací rodiny Smekalů. Továrna byla založena jako první výrobna hasičské techniky v tehdejším Rakousku-Uhersku.

Muzeum je rozděleno na dvě části. První část se věnuje hasičskému hnutí se zvláštním zřetelem na historii a výrobní program bývalé továrny na výrobu hasičské techniky bratrů Rajmunda a Augusta Smekalových. Expozice dokumentuje rozvoj a problémy podnikání, období expanze i krachu, invenci autorů některých technických řešení i patentů. 

Druhá část je věnována obci Čechy pod Kosířem, její historii i současnosti. Muzeum také dokumentuje řemeslnou zručnost dnes již zašlých řemesel.

  Tipy v okolí

V Čechách pod Kosířem určitě navštivte také zámek, zámecký park a muzeum historických kočárů. Obec Čechy pod Kosířem se nachází v západní části přírodního parku Velký Kosíř, jemuž dominuje stejnojmený vrchol s rozhlednou. Více tipů na výlety v okolí: Mánesův kraj.

 Tipy na pěší turistiku

Vydat se můžete po žluté značce spojující Čechy pod Kosířem (bus) a Čelechovice na Hané (bus, vlak), nebo Čechy pod Kosířem a Slatinice (bus, vlak).

NS Velký Kosíř  - začíná v obci Čelechovice (bus, vlak) a zde také končí  (délka  cca 10 km - okruh, 10 zastavení). Je dostupná pěšky i na kole.

NS Velký Kosíř II  - navazuje volně na předchozí zmíněnou NS - začíná na vrcholu Velkého Kosíře vede přes Malý Kosíř do Slatinic (délka cca 8 km - okruh, 5 zastavení). Je dostupná pouze pěšky.

Cyklotipy:

Cyklotrasa 6034  Těšetice - Čechy pod Kosířem

Cyklotrasa 5028   Čechy pod Kosířem - Čelechovice

 

Ostatní aktivity

stálá expozice

Turistické informace


nám. Svobody 56
798 58 Čechy pod Kosířem
Provozní doba
duben-květen, září, říjen; pátek-neděle; 13:00 - 17:00
duben-květen, září, říjen; pátek-neděle; 10:00 - 12:00
červen-srpen; úterý-neděle; 10:00 - 12:00
červen-srpen; úterý-neděle; 13:00 - 17:00
Vstupné

Plné 30 Kč | Snížené 20 Kč