Muzeum veteránů


Nacházíte se:
Slatinice
Se slevovou kartou zdarma

V renovovaném statku z roku 1850 najdete na ploše 400 m2 sbírku starých automobilů a motocyklů (Mercedes Benz, BMW, KdF), převážně z 30. let 20. století a množství dobových artefaktů.

Návštěvníky upoutá kulisa dobové Olomouce, autodílna s benzínovou pumpou ze začátku 20. století, nebou venkovská stodola s veteránem "uloženým" pod slámou a obklopeným dobovým zemědělským nářadím.

Pilířem sbírky je kolekce automobilů Mercedes Benz 200 W 21 z let 1933-1936. Jde o nejucelenější kolekci automobilů této výrobní řady na světě. K vidění je téměř kompletní ukázka různých typů karoserií: kabriolet A, B, C, roadster, nebo limuzínu. Nejvzácnějším exemplářem je však Mercedes Benz 200 cabrio B, což je automobil typově shodný s vozem, ve kterém seděl říšský protektor Reinhard Heydrich v okamžiku atentátu.

Pozoruhodné a vzácné jsou rovněž automobily Mercedes Benz 130 H a 170 H. Jde o konstrukce automobilu s motorem vzadu, kterým automobilka soutěžila o státní zakázku na výrobu "lidového vozidla". Značku BMW zastupují proslulé motocykly BMW R2 a R12. V expozici najdete jeden z prvních a současně nejmenších automobilů továrny BMW - licenčně vyráběný BMW DIXI a jakoby v protikladu zde stojí největší vůz BMW 335 - tzv. dálniční kurýr.

Součástí statku, v němž se muzeum nachází, je také stylový Penzion U veterána s wellness centerm a rovněž cukrárna.

  Tipy v okolí

Ve Slatinicích určitě navštivte také galerii Zdeňka Buriana a užít relaxaci si můžete ve zdejších lázních. Obec Slatinice se nachází na úpatí přírodního parku Velký Kosíř, kousek od obce se nachází přírodní rezervace Malý KosířVíce tipů na výlety v okolí: Mánesův kraj.

 Tipy na pěší turistiku

Vydat se můžete po žluté značce ze Slatinic do Čech pod Kosířem - tato trasa bývá označována jako Mánesova cesta.

NS Velký Kosíř II  - ze Slatinice vede přes Malý Kosíř na vrchol Velký Kosíř (délka cca 8 km - okruh, 5 zastavení). Je dostupná pouze pěšky.

Cyklotipy:

Cyklotrasa 6034  Těšetice - Čechy pod Kosířem

 

Zavřít

Turistické informace


Slatinice 2
783 42 Slatinice