Pozůstatky středověkého hradu Náměšť


Nacházíte se:
Náměšť na Hané

Náměšť na Hané se pyšní tím, že se zde zachoval tři panská sídla. Tím nejstarším z nich jsou pozůstaky středověkého hradu, které najde kousek od zámku v Náměšti na Hané. Pokud milujete památky a historii, je Náměšť na Hané ideálním tipem na výlet. 

K hradu se dostanete po dřevěné lávce, která přemosťuje původní hradní příkop. Z hradu se zachovaly pouze základy, ale i z nich je patrná jeho původní dispozice. Na informační ceduli najdete historická fakta a také popis toho, co vidíte. Prohlídku hradu můžete absolovovat i s průvodcem, je zahrnuta do jednoho ze prohlídkových okruhů nabízených zámkem.

Hrad si nechal postavit rod Švábeniců. Datum zahájení stavby hradu se přesně neví, ale dostavba je datována do roku 1252, kdy už byl hrad prokazatelně obydlený. Pobořený byl za husitských válek. Následně byly pozůstatky rozebrány místními obyvateli na stavbu domů.

Dřavěné sochy odkazující k historii

Určitě Vás zaujmou také tři velké dřevěné sochy, které jsou zde k vidění. Nejsou to tři králové, ale odkazují k historii Náměště. 

Konkrétně k roku 1319, kdy český král Jan Lucemburský povýšení Náměšť na trhovní městečko. Bylo tím Náměšti uděleno právo pořádat každý čtvrtek trh. Z dnešního pohledu, kdy není problém koupit v podstatě cokoliv, nedokážeme význam takovéhoto privilegia úplně docenit, ale ve 14. století to byla ohromná výsada.

Sochy znázorňují českého krále Jana Lucemburského, rychtáře a kněze. 

Možná podoba hradu

Bohužel dnes si můžeme pouze představovat, jak asi náměšťský hrad vypadal, protože se jeho podoba nedochovala na žádném obrazovém záznamu. Na obrázku ve fotogalerii můžeme vidět možnou podobu hradu odvozenou ze zachovalých pozůstaků zdiva a terénních valů.

  Tipy v okolí

Nechte se inspirovat k výletům - více tipů: Mánesův kraj.

 Tipy na pěší turistiku

Na výlet se můžete vydat do Terezského údolí, kterým vás provede NS Terezským údolím. Pokud máte chuť udělat si delší výlet můžete se vydat po červené značce po Svatojakubské cestě - Moravskoslezské, jeden z jejích úseků začíná na náměšťském nádraží a cesta vás dovede  až do obce Malé Hradisko (celková délka 24 km).  Ale můžete se vydat také na Velký Kosíř - začnete opět po červené značce a na rozcestí Hradecký Dvorek odbočíte na zelenou značku, která vás dovede až na vrchol Velký Kosíř (cca 10km). Cestou půjdete kolem Keltské svatyně tak se nezapomeňte zastavit a zjistit něco víc o stopách Keltů ve zdejším kraji.

Cyklotipy:

Na kočárky a na vláčky       Z Litovle na zámek v Náměšti a do Mladečských jeskyní

Gastrotipy

Říká se, že chcete-li poznat nějaký kraj, měli byste zapojit všechny smysly, tak nezapomeňte ochutnat piva vařená v místních minipivovarech: Pivovar Jadrníček, Náměšťský pivovar - v obou můžete posedět v útulné pivovarské hospůdce nebo na venkovní zahrádce.

Pokud dáváte přednost něčemu ostřejšímu, tak můžete ochutnat whisky King Barley v nedalekých Těšeticích.

Zavřít