Čertovy kameny - Turistický informační portál Olomouckého kraje

Čertovy kameny


Česká Ves
Jedná se o jeden z nejoblíbenějších horoleckých cílů. Tvoří jej skalní útvar, 40 m vysoký a 100 m dlouhý. Dal jméno i turistické chatě, která byla vybudována v jeho těsné blízkosti na počátku 20. století.

Zatímco český název skaliska Čertovy kameny je spjat s prastarou pověstí, německý název Harichstein (Harichovy kameny) je zcela prozaicky odvozen od jména majitele pozemku. Výstup na vrcholek je zajištěn řetězy, z plošiny na vrcholku se otevírá pohled na Jeseník, Zlatohorsko a Rychleby či do údolí říčky Bělé, táhnoucí se od Jeseníku do Mikulovic a dále do polských rovin s výhledem až k Otmuchovskému jezeru.

Čertovy kameny jsou velice oblíbené u horolezců, skály dosahují výšky do 25m. Jedná se o nejvýznamnější a zároveň i nejtěžší oblast na Jesenicku. Skalní oblast tvoří několik věží a okrajových skal. Skála se skládá z vyvřelého pegmatitu. Je velice pevná a poskytuje krásné lezení na plotnách, v kolmých a převislých stěnách. Cesty jsou jištěny kruhy a nýty. Na vrcholech věží jsou osazeny slaňovací kruhy. Nástupy jsou označeny číslem a u těžších cest i obtížností (RP), celkem se zde nachází asi na 90 cest obtížnosti III až IX.

Chata Čertovy kameny s restaurací a ubytováním se nachází ve výšce 694 m n. m asi 50 m od samotných Čertových kamenů.

 K chatě je snadný přístup od města Jeseníku vzdáleného cca 2 km po asfaltové komunikaci.  Čertovy kameny  se nachází ve výšce 694 m n. m. na úbočí jedné z dominant Jesenicka - vrcholu Zlatého chlumu (kamenné rozhledny z roku 1899.)

Zavřít

Turistické informace